sipkaspatVšetky články
dátum a čas 11. september 2017
kategória Strechy

Zateplenie strechy

Ak si ešte niekto z hodín fyziky pamätá, že teplý vzduch je ľahší ako studený — čím prirodzene stúpa nahor — určite ho neprekvapí, že nezateplenou strechou uniká v priemere až 12% tepla. Zateplenie strechy síce radíme k nie zrovna jednoduchým procesom, no pre nemalé zvýšenie energetickej hospodárnosti celej budovy stojí za zváženie.

 

Výber a hrúbka ideálnej izolácie

Výber vhodnej izolácie je otázkou nie len finančnou, ale aj technickou. Okrem vlastností izolácie, nasiakavosti či únosnosti treba zohľadniť aj celkovú konštrukciu strechy — čo totiž platí pri šikmých strechách rozhodne nemusí platiť aj pri plochých. Dôležitým aspektom pri výbere izolácie je jej hrúbka. Tá závisí od klimatických podmienok, v ktorých zateplenie strechy vykonávame. Na prvý pohľad sa zdá logické, že pri horských oblastiach sa pod vplyvom dažďa a snehu zvolí izolácia hrubšia, v južnejších oblastiach naopak tenšia… Hoci sa pri výpočte dostatočnej hrúbky prihliada na podnebie či vlastnosti konštrukcie, obyvatelia z klimaticky teplejších oblastí by na izolácii šetriť určite nemali.

Zateplenie strechy netreba zanedbať…

Zateplenie strechy si vyžaduje zvýšenú pozornosť na poistný hydroizolačný systém. Je nesmierne dôležité, aby ostala neporušená nepriepustnosť vody. Poistná hydroizolácia má za úlohu chrániť podstrešné konštrukcie a tepelnoizolačnú vrstvu pred atmosférickými vplyvmi. Systém musí byť preto okrem vonkajších vplyvov odolný voči vlhkosti vznikajúcej na vnútornej strane, kde dochádza k difúzii vodnej pary. K jej odvádzaniu by mala slúžiť primárne vetraná medzera v strešnom plášti.

Na aké druhy izolácie namieriť zrak?

V súčasnosti sa pri výrobe tepelných izolácii čoraz častejšie využíva minerálna vlna — kombinácia skla a čadiču. Má vynikajúce tepelnoizolačné a ochranné vlastnosti proti zime a letnému slnku. Alternatívou k minerálnej vlne bývajú celulózové vločky. Oba spomínané izolanty sa aplikujú pri fúkaných izoláciách. Ich nesporná výhoda spočíva predovšetkým v pokrytí ťažko dostupných miest. Ekologických nadšencov určite poteší riešenie v podobe drevovláknitých izolačných dosiek — vyrobených z obnoviteľných zdrojov — s vynikajúcou schopnosťou zvukovej izolácie. Pre starú školu, prípadne pri obmedzenom rozpočte je tu možnosť polystyrénových dosiek.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.