sipkaspatVšetky články
dátum a čas 3. november 2017
kategória Krovy

Zateplenie podkrovia a izolačné materiály

Pri využívaní podkrovia pre obytné účely je potrebné rátať so zmenou strešnej skladby ako ju doteraz poznáme. K správnemu riešeniu podkrovia patrí okrem tepelnej izolácie aj bezchybné fungovanie vyhrievania interiéru — ako v zimnom, tak aj v letnom období. Okrem problematiky tepelnej hospodárnosti a voľby správnej izolácie netreba zabúdať aj na množstvo technických detailov — úlohu totiž zohráva aj samotná náročnosť konštrukcie strechy.

Zateplenie podkrovia a hrúbka izolácie

Dôležitým aspektom pri výbere izolácie je jej hrúbka. Tá závisí od klimatických podmienok, v ktorých zateplenie podkrovia vykonávame. Na prvý pohľad sa môže zdať logické, že pri horských oblastiach sa pod vplyvom dažďa a snehu zvolí izolácia hrubšia, v južnejších oblastiach naopak tenšia… Hoci sa pri výpočte dostatočnej hrúbky prihliada na podnebie či vlastnosti konštrukcie, obyvatelia z klimaticky teplejších oblastí by na izolácii šetriť určite nemali.

Umiestnenie izolácie

V prípade podkrovných riešení máme možnosť uložiť tepelnú izoláciu dvomi spôsobmi — buď medzi strešnými krokvami, alebo nad nimi. V minulosti najčastejšie využívaná medzikrokvová izolácia je pri súčasných trendoch nevhodná, nakoľko v mieste krokiev vznikajú tepelné mosty. Tie je síce možné obmedziť tenkou vrstvou izolácie z vnútornej strany strechy, no nejedná sa o veľmi šťastné riešenie. Uloženie tepelnej izolácie nad krokvami je naopak považované za najvýhodnejšiu voľbu. Hrúbku strešného plášťa síce zväčšuje, na druhej strane eliminuje akúkoľvek šancu na vznik tepelných mostov, nevynímajúc potlačenie problémov so vznikajúcou kondenzáciou na jeho vnútornej strane.

Na aké druhy izolácie namieriť zrak?

V súčasnosti sa pri výrobe tepelných izolácii čoraz častejšie využíva minerálna vlna — kombinácia skla a čadiču. Má vynikajúce tepelnoizolačné a ochranné vlastnosti proti zime a letnému slnku. Alternatívou k minerálnej vlne bývajú celulózové vločky. Oba spomínané izolanty sa aplikujú pri fúkaných izoláciách. Ich nesporná výhoda spočíva predovšetkým v pokrytí ťažko dostupných miest. Ekologických nadšencov určite poteší riešenie v podobe drevovláknitých izolačných dosiek — vyrobených z obnoviteľných zdrojov — s vynikajúcou schopnosťou zvukovej izolácie. Pre starú školu, prípadne pri obmedzenom rozpočte je tu možnosť polystyrénových dosiek.

Problémy s prehrievaním podkrovia

V letných mesiacoch býva podkrovie takmer neustále vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Prehrievaniu interiéru sa dá ľahko predísť nenáročnými konštrukčnými doplnkami. Medzi najvhodnejšie riešenia patria konštrukcie zo železobetónu, prípadne z tehál, umiestnené v strope podkrovia a ideálne aj v priečkach. V kombinácii s vhodne navrhnutými tieniacimi prvkami a vetraním môžete ušetriť značnú čiastku než v prípade čoraz častejšie kritizovaných klimatizačných systémov.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.