sipkaspatVšetky články
dátum a čas 21. máj 2019
kategória Strechy

Zacielené na výrobcov plechových strešných krytín

Pomer vysokej kvality a prijateľnej ceny, to sú hlavné atribúty plechovej strešnej krytiny, ktoré ju stavajú do pozície jedného z najvyhľadávanejších zastrešovacích materiálov na súčasnom trhu. Ponúka bohatú škálu farebných prevedení, matný či lesklý variant a rôznu silu, čím si nachádza významné využitie tak pri priemyselných, ako aj rodinných stavbách. Jej najväčšou výhodou je ale rozhodne nízka váha cca 4,5 kg/m2. Na slovenskom trhu je hneď niekoľko výrobcov plechovej strešnej krytiny a my si teraz pozrieme ich aktuálnu ponuku.

Plechová škridlová krytina Blachotrapez

Firma Blachotrapez používa na výrobu oceľ, ktorá pochádza od svetového lídra na trhu, nemeckej spoločnosti ThyssenKrupp Steel Europe, ako aj od iných známych výrobcov, a ponúka plechovú škridlovú krytinu vo viac ako 10 farbách. Konkrétne produkt German Simetric je vyrábaný z najkvalitnejších materiálov a ovplýva zvýšenou odolnosťou voči oderu, korózii či špine. Je to symetrická plechová krytina, ktorá sa vyznačuje moderným, atraktívnym vzhľadom a jednoduchou montážou. Produkt Tysenia predstavuje jednomodulovú krytinu s minimalistickým vzhľadom, ktorú podčiarkuje premyslené trojité pretlačenie a nízky, len 2,5-milimetrový profil. Kingas je naopak elegantná krytina s efektným, jemne vlnitým vzorom.

Tenkostenné oceľové plechy Lindab

Spoločnosť Lindab je najväčším výrobcom systémov z tenkostenných oceľových plechov v Škandinávii a u nás jej patrí významné miesto už niekoľko rokov. Jej produkty sú vyrábané z vysoko kvalitného oceľového plechu s farebnou povrchovou úpravou a profiláciou do tvaru klasických skladaných škridlí – to v prípade krytín Lindab Topline i Lindab Roca. Konkrétne produkt Roca charakterizuje tiež aluzinková galvanická úprava  a povrchová vrstva z kameninového granulátu. V popredí je aj krytina Lindab Rova s nezameniteľným profilom vĺn, špeciálne Rova Maxima, ktorá vyniká nízkou hmotnosťou a možnosťou využitia už pri strechách so sklonom od 8° bez priečnych spojov. Spomeňme tiež falcovanú krytinu v súvislých oceľových pásoch Lindab Seamline či unikátny Lindab Goodlock, ktorý predstavuje zámkový, presne zapadajúci systém s neuveriteľne ľahkou realizáciou.

Oceľová krytina Maslen

Slovenského výrobcu ľahkej strešnej krytiny a trapézových plechov špičkovej kvality, firmu Maslen, určite nie je potrebné predstavovať. V popredí je ich oceľová krytina GAPA a hliníková strešná krytina AluGAPA. Ako uvádza výrobca, obe sa vyrábajú valcovaním za studena do symetrického tvaru, ktorý pripomína betónovú škridlu s priečnymi prelismi. Volia sa pre ľahké strešné plášte pri sklone strechy od 14° s priečnymi spojmi, prípadne od 10° bez priečnych spojov. Ďalší produkt, Škridplech, vzhľadom pripomína klasické pálené krytiny a je dostupný vo viacerých farebných prevedeniach. Má široké využitie pri rekonštrukcii domu a zachovaní jeho pôvodného krovu, ako  i v modernej architektúre. Moderná krytina Symetra pôsobí naopak masívnejšie a dá sa vyrábať s fóliou Dripstop, ktorá zvyšuje jej úžitkové vlastnosti.

Krytiny Ruukki na báze biotechnológie

Spoločnosť Ruukki a jej prvotriedne oceľové strechy sú zárukou kvality už niekoľko desaťročí. To, čo ju najviac špecifikuje, sú produkty z ocele s povrchovou úpravou GreenCoat na báze biotechnológie, ktorá so sebou prináša nesporné ekologické výhody. Sú charakteristické svojou vysokou kvalitou a hlavne udržateľnosťou, dokážu tiež vynikajúco odolávať poveternostným vplyvom, korózii i poškriabaniu. Konkrétne produkt Classic sa vyznačuje jedinečným vzhľadom, pripomínajúcim tradičnú falcovanú krytinu, no zároveň je moderný a najmä ľahko ošetrovateľný. Hyygge je inovatívny variant s jednoduchou a elegantnou formou a napr. krytina Finnera neobyčajne odolná a praktická, vytvárajúca efektné jednoliate ukončenie strechy.

Hliníkový systém Prefa

Určite musíme spomenúť rodinnú firmu Prefa a jej hliníkové strešné systémy s extrémne dlhou životnosťou a vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, aj preto majú široké využitie i tam, kde je počasie naozaj neúprosné. Do popredia firma uvádza fakt, že hmotnosť ich hliníkovej strechy je len zhruba 1/10 hmotnosti strechy s bežnou škridlou a vďaka svojej váhe 2,3 až 2,6 kg/m² je tak pokládka ich systémom rýchla pri takmer každom sklone strechy. V popredí sú systémy Prefalz, charakterizované poddajnosťou, ľahkou spracovateľnosťou a dlhou životnosťou bez hrdzavenia. A taktiež Falzonal, ktorý sa ponúka v mnohým farbách a typoch povrchovej úpravy: od univerzálnych odtieňov, cez metalízové a medené prevedenie, až po titán.

Kovové škridle Precit

Za zmienku ale stoja aj produkty značky Precit, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako klasické hlinené škridly, no sú podstatne ľahšie a ideálne pre rekonštrukciu striech. To, čo ich stavia do popredia, je dlhá životnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom a extrémnym výkyvom teplôt, vysoká výdrž zaťaženia, schopnosť absorbovať údery, minimálny sklon na tvorbu machu a nízke obstarávacie náklady. 

Každá z vyššie uvedených plechových strešných krytín jednoznačne spĺňa všetky estetické, funkčné i technické požiadavky, ktoré sa kladú na zastrešovací materiál obytných či priemyselných stavieb. Sú zárukou vysokej kvality, dlhej životnosti a vysokej odolnosti a zároveň cielia i na konečný efekt, ktorým je atraktívny vzhľad.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.