sipkaspatVšetky články
dátum a čas 18. apríl 2019
kategória Strechy

Vláknocementová krytina je zárukou kvality i vysokej estetiky

Vláknocement, s ktorým prišiel ešte na konci 19. storočia Ludwig Hatscheck, má hneď niekoľko nesporných výhod, ktoré ho pasujú za ideálny stavebný materiál predstavujúci tzv. vonkajší ochranný plášť budov a nie nadarmo mu dávajú punc jedinečnosti. Jednak sú suroviny v ňom použité šetrné k životnému prostrediu, zdravotne nezávadné a odolné proti poveternostným vplyvom, zároveň je vláknocement nehorľavý a čo je skvelé, najmä využiteľný na každý typ stavby akejkoľvek výšky.

Efekt a vysoká tvarovateľnosť vláknocementu

Vláknocementovú krytinu konkrétne tvorí ideálny pomer cementu, buničiny a umelých vlákien a prechádza najmodernejšou technológiou výroby. V popredí je dnes okrem obdĺžnikov a bobroviek najmä široké estetické využitie maloplošných vláknocementových šablón, s tými sa dokáže docieliť potrebný efekt na akomkoľvek type strechy. Vláknocement sa totiž dokonale prispôsobuje a zdatne tvaruje aj na komplikovaných povrchoch, vikieroch, štítoch a pod., navyše ponúka rôzne tvary i farebné prevedenia šablón so špeciálnou povrchovou úpravou, čo zabezpečuje viaceré spôsoby krytia. Neoceniteľná je tiež jeho ľahkosť, avšak na zreteli je potrebné mať fakt, že je zároveň krehký a v podstate nepochôdzny.

Druhy vláknocementového krytia s dôrazom na eleganciu

Maloplošné vláknocementové šablóny možno na strechu pokladať cez tzv. francúzske krytie, ktorým sa docieli jej nadčasový elegantný vzhľad a u nás je najpoužívanejšie i cenovo najvýhodnejšie, nemecké, ktoré je typické pre klasickú strechu a má skôr historické využitie  a dvojité krytie pre čisté, moderné línie.

Veľkoplošné vláknocementové krytie

Veľkým bonusom vláknocementu je i to, že umožňuje montáž na strechu už od sklonu 18°, avšak v prípade vlnitej, veľkoplošnej krytiny, je to dokonca od sklonu 10°. Práve vláknocementové vlnité krytie je najideálnejšie pre veľké, napr. poľnohospodárske budovy, nakoľko je naozaj vysoko odolné voči vetru a UV žiareniu, stále dokonale pevné a pritom jednoduché a rýchle na montáž, čo je neoceniteľné. 

Súčasné bohaté využitie vláknocementu

Súčasné využitie vláknocementových krytín je v porovnaní s minulosťou a ich vtedajším historickým charakterom viac ako pestré a pokrýva sa nimi všetko od obytných priestorov, cez haly až po úžitkové stavby, dokonca sa používa aj na opláštenie budov.

V porovnaní s inou strešnou krytinou je síce drahšia, no neporovnateľne kvalitnejšia, nie nadarmo sa jej hovorí večný materiál. To, čo nesporne presvedčí o jej kvalitách, je trvanlivosť, flexibilnosť a nehlučnosť, preto nečudo, že je architektmi na celom svete nesmierne využívaná pri návrhu najmä reprezentačných budov, ale veľmi často i tých obytných.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.