sipkaspatVšetky články
dátum a čas 14. jún 2018
kategória Strechy

Vikierové okná v strechách

Každý sa snaží o to, aby práve tá jeho nehnuteľnosť bola čo najoriginálnejšia a vyjadrovala čo najviac individualitu vlastníka danej nehnuteľnosti. Preto sa snažíme o to, do domu zakomponovať čo najzaujímavejšie prvky, ktoré jednoznačne očaria okolie. Práve takýmto zaujímavým prvkom sú aj vikiere. Vikiere sú vertikálne okenné otvory, ktoré sú zabudované priamo do šikmej strechy. Má samostatnú konštrukciu, vlastné zastrešenie a dá podkroviu domu úplne nový rozmer.

Vikierové okná v strechách

Vikierové okná nie sú len estetickým prvkom, ale taktiež majú aj praktické využitie. Samozrejme, že dodajú podkrovnému priestoru domu a každej izbe nachádzajúcej sa v podkroví úplne nový vzhľad. Oproti klasickým strešným oknám sú vikiere o niečo praktickejšie. Prestanete sa báť nechať otvorené okná v zlom počasí. Nemusíte zostať len pri oknách. Prostredníctvom vikierov môžete vybudovať aj malú terasu či balkón. Pomocou nich do podkrovného priestoru prenikne dostatok svetla. Samozrejme, vikiere treba riešiť už pri architektonickom návrhu domu.

Vzhľad vikierov

Konštrukcia vikierov môže byť realizovaná viacerými spôsobmi. Medzi najzákladnejšie typy vikierov patria sedlové, valbové, pultové. Boky vikierov nemusia byť prioritne len murované, môžu byť napríklad aj zo skla. Čelná stená môže byť tiež aj oblá alebo zalomená. Čelná stena môže byť zapustená rovno aj do múrov domu, pomocou čoho hneď vznikne balkón, či terasa.

Návrh vikierov

Samozrejme, tak ako pri celej streche, aj realizáciu vikierov je najlepšie zveriť priamo do rúk skúseného odborníka. Ten najlepšie vie, ako zakomponovať, podľa vašich predstáv, vikier do strechy. Pri väčších strechách vikierov je potrebné myslieť aj na žľab a odpadový zvod. Cela realizácia a každý detail zabráni prípadným problémom v budúcnosti a taktiež škodám pri zlých poveternostných podmienkach.

Hľadajte preto skúsených a zručných remeselníkov, ktorí nenechajú nič na náhodu. Je oveľa lepšie investovať viac do realizácie strechy, ako do riešenia dodatočných problémov, ktoré by mohli vzniknúť časom, či vďaka zlému počasiu.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.