sipkaspatVšetky články
dátum a čas 21. marec 2018
kategória Tipy a triky

Umiestnenie solárnych panelov

Žijeme v modernej dobe, kde už pravdepodobne každý z nás počul o tom, ako získavať energiu zo Slnka. Túto vzácnu energiu, ktorá bude mať v budúcnosti čestné miesto v našich domácnostiach, získavame pomocou jedinečných solárnych panelov. Mnohí z nás o tejto možnosti už počuli, ale vieme aj načo všetko slúžia? A aké sú ich výhody?

Využitie solárnych panelov

Hlavnou úlohou týchto panelov je výroba tepla. Hovoríme o premieňaní energie získanej zo Slnka, na tepelnú energiu. Túto energiu môžeme využiť na ohrev úžitkovej vody, na vykurovanie bazénov, skleníkov, budov a domov. Samozrejmosťou je aj umiestnenie solárnych panelov v priestoroch, kde sa nenachádza zdroj elektrickej energie, ako napríklad v záhradách a garážach

Na juhu Európy sú slnečné konektory využívané na výrobu elektrickej energie alebo na ohrev teplej vody. Oproti severským krajinám, kde je menej slnečnej energie, sú najlepším riešením tepelné ohrievače. Na výber sú dva druhy solárnych panelov a to ploché a trubicové. Práve ploché sú využívané najčastejšie.

Výhody solárnych panelov

A aké výhody nám prinášajú tieto solárne panely? Pri celoročnej prevádzke môžu ohriať vyše 70% ročnej spotreby teplej vody. Pre väčšinu domácností je lákadlom na ich kúpu práve zníženie nákladov na energiu. Umiestnenie solárnych panelov je dobrý spôsob ako ušetriť. Môžu znížiť vaše náklady o štvrtinu.

Prečo solárne panely?

Ak Vám záleží na ochrane životného prostredia,umiestnenie solárnych panelov na vašu strechu je tou správnou voľbou. Výborne poslúžia ako záchrana pri náhlom výpadku elektrickej energie. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou najmä počas letných mesiacov. Nespôsobujú žiaden hluk. Životnosť slnečných konektorov je približne 25-30 rokov, niektorí výrobcovia uvádzajú životnosť aj 50 rokov. Ide o návratnú investíciu keďže slnečná energia je dostupná všade na svete a je ľahko udržateľná.

Umiestnenie solárnych panelov na strechu

Najlepšie miesto kam umiestniť solárny panel je kolmo, smerom k Slnku. Vtedy príjme maximum slnečného žiarenia. Nevýhodné je umiestniť konektor na miesta, kde je obmedzené slnečné žiarenie, napríklad v horách a vysokohorských oblastiach.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.