sipkaspatVšetky články
dátum a čas 29. august 2017
kategória Strechy

Typy striech pod lupou

Ploché či šikmé, tak si väčšina laikov na prvý pohľad jednoducho charakterizuje možné typy striech. Ak sa ale zamyslíme trochu viac, strecha je nepochybne jedným z najdôležitejších prvkov akejkoľvek stavby. Dokáže regulovať využitie energií, chrániť pred nepriaznivými výkyvmi počasia a celkovo zabezpečiť požadovanú kvalitu bývania. A keď do rozhodovania pridáme osobné preferencie a vkus, zistíme, že vyberať medzi plochou či šikmou je až príliš jednoduché.

Typy striech:

Plochá strecha

Plochá strecha je charakteristická výrazne nižším sklonom oproti strechám šikmým — maximálne do 10°. Tieto typy striech sa vyznačujú vysokou energetickou úsporou a pri možných opravách si siahnete do vrecka oveľa menej než pri iných typoch.

Pultová strecha

Hoci býva často mylne označovaná za plochú, pultová strecha patrí už do kategórie šikmých striech — dosahuje sklon nad 10°. Medzi nesporné výhody patrí jediná sklonená rovina, vďaka čomu dochádza najmä pri orientácii na južnú stranu k výrazne nižším tepelným stratám. Ideálne sa pri nich využívajú solárne kolektory. Nevýhodou je odtekanie dažďovej vody iba jediným smerom.

Sedlová strecha

Najpoužívanejšie a zvyčajne najpreferovanejšie typy striech sú strechy sedlové. Jej jednoduchosť spočíva v spojení dvoch proti sebe naklonených rovín, ideálne v sklone výrazne nad 15°. Vďaka svojej jednoduchosti je radená do výhodnej cenovej kategórie.

Valbová strecha

Podobná sedlovej streche, valbová strecha je naviac charakteristická tzv. valbami — dvomi naklonenými rovinami rovnakej výšky ako bočné roviny. Je preto aj konštrukčne zložitejšia. Všimnúť si ju môžete na typických „elkových“ domoch.

Polvalbová strecha

Od valbovej strechy sa líši jedine menšou výškou bočných valieb. Býva skôr estetickým kompromisom medzi sedlovou a valbovou strechou.

Stanová strecha

Ako sám názov napovedá, stanová strecha pozostáva zo štyroch rovín zbiehajúcich sa do jediného, stredového vrcholu. Kvôli komplikáciám pri zbiehaní sa využívajú najčastejšie na budovách štvorcového formátu.

Členitá strecha

Hoci sa jedná o konštrukčne a finančne náročné typy striech, nie vždy pôdorys budovy umožňuje zvoliť jediný, konkrétny typ strechy. Členitá strecha je preto najčastejšie kombináciou sedlovej a valbovej štruktúry. Jej nespornou nevýhodou sú vysoké energetické straty.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.