sipkaspatVšetky články
dátum a čas 28. marec 2019
kategória Tipy a triky

Strechy verzus vtáky a účinná ochrana proti ich sadaniu

Strecha, ktorá zabezpečuje vrchné krytie stavebného objektu a chráni ho pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi, patrí medzi technicky najnáročnejšie stavebné konštrukcie, aj preto si jej realizácia vyžaduje nemalú pozornosť. Súčasné trendy navyše hlásia príchod vyšších nárokov zacielených na súlad architektúry, estetiky a funkčnosti strechy, i na požiadavky týkajúce sa tepelnotechnického, akustického a protipožiarneho hľadiska či samotného využitia podkrovného priestoru. A to si pýta naozaj kvalitnú prácu s dôrazom na každý detail prestrešenia, čo je najlepšou prevenciou proti nežiadúcim vplyvom, ku ktorým patrí aj sadanie a hniezdenie vtákov s následným poškodzovaním a znižovaním životnosti stavebných konštrukcií ich trusom.

Dôležitý je už začiatok – vyvarujte sa nedôslednej realizácii zastrešenia

V prvom rade je nutné eliminovať každú nedôslednosť pri samotnej realizácii strechy, a to s dôrazom na odkvapové hrany a dôkladné utesnenie podstrešných vstupných priestorov systémovými doplnkami výrobcov strešných krytín. Ak sa už vtáky stali súčasťou našich striech, je potrebné s ohľadom na fakt, že sú mnohé z nich zákonom chránené a nemožno pripustiť ich nehumánny úhyn, šetrným spôsobom zabrániť ich ďalšiemu sadaniu tzv. odpudzovačmi, ktorých je, našťastie, na slovenskom trhu naozaj neúrekom. Ako na to?

Hrotová zábrana a elektrický systém priamo na strešnej krytine

Napríklad hrotovým systémom zloženým z nehrdzavejúceho pásika s bodovo privarenými ohnutými tŕňmi, znemožňujúcimi vtákom dosadnutie, ktorý sa inštaluje na rímsy, parapetné dosky,  okrasné fasádne prvky, výklenky a odkvapový systém, aj na miesta na streche. Silný účinok docielia i polykarbonátové prvky nalepené v istých rozostupoch na ohrozených miestach, napr. na strešnej krytine, do ktorých sa upevňujú a následne spájajú nehrdzavejúce tyčky napojené na zdroj elektrického napätia. Fungujú na vytváraní kontaktu spôsobujúceho slabý elektrický šok, samozrejme, s certifikovanými a schválenými zdrojmi výbojov.

Sieť alebo vysoko efektívny strešný lankový systém

Pomerne lacný spôsob, ako na vtáky, je ohradenie ohrozeného priestoru ľahkou a tenkou sieťkou, ktorá dokonale splýva s prostredím. Vysoko efektívny je však najmä lankový systém, vhodný na korýtka strešnej krytiny, atiku a hrebene striech, pozostávajúci zo špeciálnych malých držiakov. Cez tie sa pretiahne jedno, prípadne viacero nehrdzavejúcich laniek vedľa seba, ktoré sa nalepia alebo priskrutkujú k podkladu a ktoré sú také tenké, že si na nich vtáky nedokážu sadnúť.

Akustické i chemické metódy

Na trhu je aj dostatok akustických odpudzovačov. Buď je to ultrazvuk s nemenným alebo automaticky prelaďujúcim kmitočtom v istom pásme, vyžadujúci si však inštaláciu aspoň 5 m nad miestom prístupným ľuďom a vo výške najmenej 5 m nad zemou,  hlasité rušenie s vydávaním prirodzených zvukov dravých vtákov a núdzových signálov, určené skôr do neobývaných častí alebo laserový odpudzovač. Ten náhodne a nepredvídane oslepuje vtáky v okolí a je osvedčenou metódou na nočné plašenie. Ponúkajú sa nám ale aj chemické, zdraviu neškodné prostriedky z prírodných látok, ktoré sa okrem rímsy, zábradlí balkónov či parapetných dosiek dajú aplikovať rovno na strešné škridly.

Pri použití akéhokoľvek spomínaného systému na odpudzovanie operencov je však zakaždým potrebné myslieť v prvom rade na preventívne opatrenia, ako ich sadanie na strechách eliminovať. Jedná sa najmä o odstránenie všetkých predmetov lákajucich vtáky a udržiavanie čistého okolia.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.