sipkaspatVšetky články
dátum a čas 28. marec 2019
kategória Strechy

Stop neželaným návštevníkom vo Vašom podkroví

Majitelia rodinných domov s podkrovím veľmi dobre vedia, ako im dokážu hlodavce znepríjemniť bývanie. Možno sa recept, ako byť v boji s nimi úspešnými, javí sťa celkom jednoduchý: stačí predsa myšiam, potkanom, kunám a vtákom zabrániť v tom, aby sa do podstrešia dostali. To je však relatívne tvrdý oriešok aj vzhľadom na fakt, že každá stavba s povalou si nutne vyžaduje pravidelné prevetrávanie priestoru pod strechou, stačí tak len malý okamih a neželaní návštevníci sú vo Vašom dome nasťahovaní expresne rýchlo. No a problém je na svete, hlodavce, páchajúce nemalé škody na oblečení, izolácii i na káblových rozvodoch a prenášajúce množstvo nepríjemných chorôb, je totiž z tepla Vášho bývania dostať naozaj veľmi náročné. 

Hoci nie nemožné.

Stavte na správnu izoláciu a precízne podkrovné riešenia

Možností, ako zasiahnuť proti týmto neželaným návštevníkom, je hneď niekoľko. Jednak sú to rôzne lepidlá a otravy, alternatívne metódy ako ocot či Savo, ale aj bylinné odpudzovačev podobe odvarov z koreňov a listov Chrenokoreňa i Buziny, ktoré ich svojou vôňou jednoducho vytlačia späť do prírody.

Najlepším receptom je však myslieť na čisté podkrovné priestory bez problému zvaného hlodavce ešte pri výstavbe domu a samotnej izolácii podstrešia, ktorá sa môže stať jeho skutočne veľkou slabinou. Konkrétne je to použitie fúkanej celulózovej izolácie a minerálnej vaty, tie totiž myši či potkany bez všetkého prehryzú a následne si v nich žijú a množia sa ďalej, keďže pre ne nepredstavujú žiadnu nepríjemnosť. Naopak, v tomto smere urobí omnoho viac osohu izolácia PUR penou a extrudovaný polystyrén, ktoré im jednoducho nechutia. Zhotovitelia striech však prichádzajú s ďalším riešením, ako na hlodavce – s precízne spracovanými detailami podkrovných priestorov a vytvorením tzv. vetracích hrebeňov. 

Ak už, tak elektronický odpudzovač a drevený klepec 

V prípade, že už sú hlodavce návštevníkmi Vášho podkrovia, musíte nájsť inú variantu. Niekto staví na veľmi často využívané lepidlové alebo otravné nástrahy, ktorých nevýhodou je ale fakt, že v tejto pasci zviera hynie aj niekoľko dní a nie je vylúčené, že do nej vpadne i Váš domáci miláčik. Určite je lepším riešením v boji s hlodavcami v podkroví klasický drevený klepec s oceľovým mechanizmom a ultrazvukové odpudzovače. Plašičov drobných hlodavcov fungujúcich na systéme náhodných zmien frekvencie a generovania silného ultrazvukového signálu je na trhu hneď niekoľko. Ich plusom je, že hlodavce, pre ktoré je ich zvuk naozaj nepríjemný, sa miestam, kde je prítomný, jednoducho vyhnú, čo eliminuje hrozbu zranených, uhynutých a následne rozkladajúcich sa tiel zvierat pod Vašou strechou. Sú ideálne pre montáž v podkroví, na streche i priamo vo výmurovke.

Záverom je však potrebné podotknúť, že jednoznačne najlepším riešením v úspešnom boji s hlodavcami je prevencia, pravidelná kontrola a následná oprava všetkých medzier v stropoch, podlahách a hlavne priamo pod strechou. 

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.