sipkaspatVšetky články
dátum a čas 9. august 2017
kategória Strechy

Ploché strechy – ich výhody a nedostatky

Ploché strechy socialistických panelákov, funkcionalistické budovy, nová éra nízkoenergetických domov.

Kdekoľvek sa ocitnete, budovy s plochými strechami nájdete takmer všade. A hoci sa koncom minulého storočia od tohto trendu upúšťalo, v posledných rokoch zažíva renesančný návrat.

Nenáročné rozhodnutie

Ploché strechy charakterizuje najmä výrazne nižší sklon oproti klasickým šikmým strechám — v súčasnosti so sklonom krytiny od 7° do 10°. Okrem výrazne zjednodušenej konštrukcie spočíva výhoda plochej strechy aj vo vysokej energetickej úspore. Tú dosiahnete najmä pri použití v dnešnej dobe najviac preferovaných krytín z asfaltových pásov a fólii. Ich nesporná výhoda spočíva predovšetkým v ekonomickej rovine — sú nenáročné na prípadné opravy, realizujú sa jednoduchým zaplátaním, a ich hmotnosť je neporovnateľne nižšia oproti iným materiálom v ponuke.

Ploché strechy s bežným poradím vrstiev

Najvyužívanejším druhom plochých striech je strecha s bežným poradím vrstiev — na spádovú vrstvu je umiestnená parozábrana, nasledovaná vrstvou tepelnéj izolácie a asfaltovým pásom, prípadne geotextíliou a následne asfaltovou fóliou. Na rozdiel od v minulosti využívaných plochých striech s obráteným či zmiešaným poradím vrstiev sa pri tomto type zamedzuje veľkému hromadeniu dažďovej vody, v dôsledku čoho nedochádza k nežiaducemu ochladzovaniu izolácie.

Vegetačné strechy

Medzi čoraz častejšie vyhľadávané a najmä obľúbené riešenia patria vegetačné strechy. Kvôli jednotvárnosti miest či masívnemu potláčaniu mestskej zelene bývajú často podporované, v niektorých prípadoch dokonca prísne vyžadované mnohými inštitúciami. V dôsledku vysadenej zelene dochádza v letných dňoch v interiéri k príjemnej, prírodnej klíme. Netreba ale zabúdnať, že okrem spracovania sú zelené strechy náročné aj po finančnéj stránke. Na druhej strane to koniec koncov pri tomto ekologicky prívetivom riešení predstavuje jedinú nevýhodu.

Ideálne riešenie?

Čakáte na záverečný príval značných nedostatkov a varovaní? Hoci sa to môže zdať nepredstaviteľné, ploché strechy je možné považovať za veľmi jednoduchú, no kvalitnú a ekonomickú voľbu. Nemalý pokrok a inovácia v ich realizácii, odborná ruka a nenáročná rekonštrukcia vám zaručia maximálnu spokojnosť.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.