sipkaspatVšetky články
dátum a čas 12. apríl 2018
kategória Strechy

Plochá alebo šikmá strecha? Ktorú si vybrať?

Strecha je nevyhnutou estetickou, ale hlavne aj funkčnou súčasťou každého rodinného domu. Jej hlavnou funkciou je chrániť nás pre vonkajšími vplyvmi počasia. Hlavne pred silným vetrom, dažďom a snehom. Poďme sa do hĺbky pozrieť na klady a zápory šikmej a plochej strechy. Priblížime vám pozitíva a negatíva oboch typov.

Plochá strecha

Plochá strecha má sklon krytiny do 10 stupňov. V súčasnosti je využívaná na panelákoch a novostavbách. Architekti využívajú v svojich návrhoch práve plochú strechu. Posledné roky plochá strecha zaujala popredné priečky v popularite. Ploché strechy sa často využívajú na administratívnych budovách, obchodných centrách, kultúrnych domoch a pod. Je nenápadná a nechá vyniknúť samotnú stavbu. Medzi výhody plochej strechy patrí jednoduchá konštrukcia. Je však potrebné zveriť ju do rúk odborníkov, aj keď ide o ľahšiu montáž. Jednoducho povedané, je to ako ďalší strop.

V budúcnosti ponúka možnosť vybudovania nadstavby. Plochú strechu môžeme využiť na garáž, terasu alebo altánok na záhrade. Z cenového hľadiska je lacnejšia, ako šikmá strecha. Je taktiež odolnejšia voči požiaru. Avšak, oproti šikmej streche, má plochá strecha kratšiu životnosť. To spôsobuje vyššie náklady na údržbu. Ak vlastníte plochú strechu, nezabudnite na kontrolu dvakrát ročne.

Šikmá strecha

Má sklon od 10 stupňov. Ak presahuje 45-55 stupňov, ide už o strmú strechu. Šikmá strecha patrí k najrozšírenejším a najbežnejšie používaným strechám u nás i v zahraničí. Vybudovaním šikmej strechy si zabezpečíme podkrovie. Podkrovie môže slúžiť ako obytný priestor, kde jednoducho vybudujeme izby. Môže slúžiť aj ako úschovňa nepotrebných vecí. Šikmá strecha je známa svojou dlhou životnosťou. Tým, že je strecha nahnutá, je odolná voči počasiu. Dostatočný sklon zabezpečuje skvelý odtok dažďovej vody. Výhodou je jednoduchá údržba. Spomenieme aj negatíva a tým je hlavne dlhšia, a zložitejšia realizácia. Odolnosť voči ohňu je výrazne menšia. Medzi veľkú nevýhodu patrí aj poznateľne vyššia cena.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.