sipkaspatVšetky články
dátum a čas 9. august 2017
kategória Strechy

Plechová krytina modernej doby – áno alebo nie?

Mali by ste zabudnúť na zastaralé predstavy o monotónnych plechových strechách z vidieka. Plechová krytina si za posledné roky prešla nemalým vývojom, čo sa odrazilo nie len na finálnom vzhľade samotnej strechy, ale aj na výraznej snahe pri vyrovnaní jej výhod a nevýhod. Ak nad plechovou strechou uvažujete, všetky pre a proti si ale pre istotu vopred vyložte na váhu.

Malá hmotnosť a rýchla montáž

Plechová krytina má niekoľko nesporných výhod. Jednou z nich je jej výrazne nižšia hmotnosť strechy oproti iným strešným krytinám v ponuke. S až o 75% rýchlejšou montážou to z nej robí ideálnu voľbu pri obmedzenom rozpočte, najmä však pri starších budovách, ktorých statika by ťažšie materiály a náročnejšie zásahy nemusela uniesť. V súčasnosti je moderná plechová krytina povrchovo potiahnutá ochrannou, pozinkovanou vrstvou a PVC fóliou, ktoré chránia plech pred korodovaním. Vďaka tomu máte garantovanú životnosť strechy až na desiatky rokov.

Aj plechová krytina má svoje pravidlá

Pred samotnou realizáciou strechy je dôležité zamerať sa na výber vhodnej izolácie v podobe paropriepustnej fólie a pomocného hydroizolačného systému. Strecha musí byť pripevnená špeciálnymi nerezovými skrutkami. Ak sú zaskrutkované neodborným spôsobom, ľahko sa pod ne dostane nežiadúca voda a celá izolácia či prípadné zateplenie môžete bez mihnutia oka vymeniť — nehovoriac o katastrofách zapríčinených silným vetrom. Spracovanie kovového materiálu hrá pri správnej montáži nemenej dôležitú úlohu — každý pravý odborník veľmi dobre vie, ktorých nástrojov sa vyvarovať. Nesprávne spracovanie nie je nič menej než vstupná brána k hrdzavejúcej streche.

Na koho zvaliť vinu?

Pri prvých náznakoch problémov si môžete byť istý, že na vine bude viac než pravdepodobne montážnik vašej strechy. Nikdy však netreba zabúdať, že plechovú krytinu je rovnako potrebné skladovať ideálne v uzavretých, suchých a dobre vetraných priestoroch s čo najmenšími teplotnými rozdielmi.

Krásu hľadajte v maličkostiach

Odporcovia plechovej krytiny sa nepochybne nájdu aj dnes. Na najčastejšie argumenty pritom väčšinou existuje nenáročná obranná formulka. Zvýšená hlučnosť pri daždivom počasí je problém, ktorého vás jednoducho zbavia protizvukové vlastnosti tepelnej izolácie. Otravnému praskaniu plechu pri zmenách počasia alebo nežiadúcemu presakovaniu vody predídete už dôslednou montážou. Neprívetivú estetickosť materiálu pri súčasnom výbere plechových krytín môžete považovať za čistú výhovorku… Sto ľudí, sto chutí. Prílišné obavy z plechovej strechy mať už ale naozaj nemusíte.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.