Čo majú betón a keramika spoločné
Pozrime sa bližšie na porovnanie keramických a betónových škridiel, ktoré volíme, ak chceme objekt zastrešiť ťažšou strešnou krytinou, pričom ich výrobcovia sa zhodujú na rovnakých výhodách: jednak je to ich ekologickosť a výroba na báze prírodných materiálov, dlhá trvanlivosť, skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, pevnosť, odolnosť voči poveternostným vplyvom, výhodná cena a tiež jednoduchá realizácia. V čom sa teda líšia a ktorá v konečnom dôsledku vyhráva?
Pálená škridla a jej dlhovekosť
Keramická škridla, známa aj ako pálená, je vyprodukovaná z prírodných surovín: hliny, íľov a vody, a je vypaľovaná pri vysokej teplote s tým, že má síce podobné vlastnosti ako tá betónová, no v niektorých smeroch udáva prím – v menšej miere sa totiž na nej usadzujú machy, nečistoty či sadze. Pri tomto type krytiny a vypaľovaní pri tisícich stupňoch sa životnosť pohybuje až okolo sto rokov, jej trvanlivosť ale závisí tiež od kvality krovov a latovania, na ktorých je uložená. Oplatí sa v prípade, že potrebujete znížiť náklady na realizáciu strechy bez dopadu na jej kvalitu, vtedy je veľkoplošná pálená škridla dobrou alternatívou. Možno povedať, že je akýmsi nositeľom červených striech, prirodzenosti a krásy a jej výhodou je i ekologický vplyv, nakoľko je recyklovateľná. Vyzdvihneme taktiež jej farebnú stálosť, čo nie je zanedbateľné a hneď niekoľko typov, ktoré ponúka: bobrovku, falcovaný, hladký, plochý i dekorovaný variant.
Extrémna odolnosť betónovej škridly
Betónová škridla je v porovnaní s keramickou ťažšia a zhotovená z prírodného kremičitého piesku, cementu a pigmentov. Postačí jej už teplota 60°C, aby sa sa s ňou mohlo bezpečne pokrývať a vyrába sa vo väčších kusoch, čo predpokladá jej ekonomický efekt. Pokrývači sa odkazujú aj na to že sa s ňou zastrešuje ľahšie, nakoľko má menej drážok. Jej nespornými výhodami je vysoká pevnosť, extrémna odolnosť, ako i to, že je mrazuvzdorná a vodotesná, pričom rovnako tak disponuje životnosťou až cca 100 rokov. Vďaka svojej poréznosti je síce o čosi viac náchylná na machy a nečistoty a taktiež i jej farebné prevedenie sa občas borí s nestálosťou. V porovnaní s pálenou škridlou je však o niečo lacnejšia, a to mnohých staviteľov presviedča.
Pri konečnom výbere ale určite rozhoduje samotný fakt, ako škridla dotvorí celkový vzhľad celého domu, a to či už svojím tvarom ako i farebným prevedením. Záverom však možno povedať, že tu predsa len platí hlavné pravidlo, ktoré sa týka každej strechy bez rozdielu: krytina musí byť najmä kvalitná a stopercentne schopná odolať akémukoľvek vplyvu od vetra, cez sneh až po horúce slnko.