sipkaspatVšetky články
dátum a čas 19. január 2018
kategória Strechy

Odolnosť krytiny voči mrazu

Obyvatelia každého domu prirodzene očakávajú od svojej strechy nad hlavou ochranu pred dažďom, snehom, mrazom a inými živelnými udalosťami. Dážď s vetrom preveria stav a odolnosť krytiny len čiastočne. Tým ťažkým a zároveň skutočným testom pre strechu býva zimné obdobie a jeho nemilý spoločník mráz so snehom.

Strecha počas zimy

Ak má strecha počas zimy slúžiť tak, ako sa od nej očakáva a má odolať mrazom, musí mať čo najmenšiu nasiakavosť.  V opačnom prípade sa voda pri mínusových  teplotách rozširuje a poškodzuje škridlu, preto je dôležité myslieť na všetky detaily už pri jej návrhu. Nikto predsa nechce, aby mu nemilosrdný mráz nejakým spôsobom znehodnotil, či poškodil novú strechu. Predsalen, strecha má vydržať niekoľko desiatok rokov, nie jednu zimu.

Nasiakavosť strechy

Ako už bolo spomenuté vyššie, veľmi dôležitou vecou, ktorú by sme rozhodne nemali podceniť, je nasiakavosť. Nízka nasiakavosť umožňuje odolať streche počas mrazu bez výrazného poškodenia a taktiež znesie vyššiu záťaž snehu. Montáž takejto kvalitnej krytiny, na rozdiel  od bežnej krytiny, je výhodnejšou možnosťou práve preto, lebo si poradí aj s extrémnymi podmienkami prostredia, napríklad vo vysokohorskom podnebí. Krytina s nízkou nasiakavosťou umožní zvýšiť odolnosť krytiny voči mrazu bez výrazného poškodenia štruktúry strechy.

Odolnosť krytiny s nízkou nasiakavosťou

Ďalšou výhodou je , že kyslé dažde nemajú vplyv na krytinu, pretože nemajú možnosť prenikať do jej štruktúry a tak ju nedokážu poškodiť. Najmenej nasiakavá krytina je plechová. Pri tomto type krytiny nehrozí nasiaknutie materiálu vlhkosťou a následne jeho odlomenie pri striedaní mrazu a tepla, počas dňa i noci.

Betónová krytina

Naopak to funguje pri niektorých typoch betónovej krytiny. Betónová krytina nasakuje trochu viac vody, ale čo sa týka pevnosti, ide o najodolnejší materiál. Sneh dokáže strechu poriadne zaťažiť a práve betónová strecha znesie vysoké zaťaženie. Preto rozhodne netreba nechávať nič na náhodu a už pri realizácií strechy je potrebné myslieť na všetky nástrahy, s ktorými sa vaša strecha môže stretnúť počas jej životnosti.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.