sipkaspatVšetky články
dátum a čas 21. máj 2019
kategória Strechy

Obrátená plochá strecha so zaštrkovaním

Plochých striech na obytných domoch pribúda a trend vegetačnej, resp. zaštrkovanej strechy hlási za posledné roky nastupujúci trend. Jednak sú nositeľmi minimalizmu a jednoznačnej elegancie a zároveň do popredia vstupuje aj ich ekologický význam. Plochá strecha s vegetáciou alebo zásypom vrstvou štrku však predstavuje ďalšie výhody: konštrukčné, realizačné a napokon aj tie, týkajúce sa celkovej životnosti, ktorá je v tomto prípade významne dlhšia.

Štrk na streche – estetická ochrana izolačných vrstiev

Ak by sme sa pozreli bližšie práve na štrkový zásyp na streche, ten má pozitívny vplyv i na celkový tepelný komfort,  čo je oceniteľné najmä v letných mesiacoch počas horúčav, a dokáže si vynikajúco poradiť s poveternostnými vplyvmi. A hoci plní v prvom rade ochrannú funkciu tepelno-izolačnej vrstvy a hydroizolácie pred slnečným žiarením a vetrom, rozhodne nezanedbateľný je aj jej estetický efekt. Áno, aj zaštrkovaná strecha si vyžaduje udržiavanie, konkrétne v prípade použitia neprepraného materiálu,  ktorý je ľahkou prístupovou cestou pre náletový prach a semienka rastlín, ktoré sa v štrku usadzujú. Avšak použitie kvalitného materiálu, teda vymývaného kameniva bez piesku, ktoré sa na strechu vykladá v big bagoch presne na zvolené miesto, je stopercentnou istotou, že je o vašu strechu dokonale postarané.

Správe dimenzovanie strechy pod štrkom je na prvom mieste

Štrk na streche predstavuje nemalú záťaž, preto musí byť celá strešná konštrukcia pod ním vhodne nadimenzovaná. To i s dôrazom na dôslednú ochranu hydroizolácie a tepelno-izolačnej vrstvy, nakoľko ostré kamene v štrku a ich náraz môžu spôsobiť isté mechanické poškodenia. Medzi štrkom a izoláciou je preto umiestnená separačná tkaninageotextília, ktorá je odolná voči hnitiu a chráni izoláciu strechy pred poškodením prenikajúcich čiastočiek zo štrku. Samotná hrúbka vrstvy štrku by pritom mala byť rovnaká, ako hrúbka izolačnej vrstvy.

Obrátená strecha a štrk – dokonalé riešenie

Čo sa týka zaštrkovaného alebo vegetačného povrchu strechy, tie idú ruka v ruke s tzv. obrátenou variantou zastrešenia. Jedná sa o jednovrstvovú, tepelne izolovanú strechu, kde sa tepelná izolácia nachádza na vonkajšej strane strešnej vodotesnej izolácie. Medzi jej hlavné výhody patrí najmä jednoduchosť v realizácii, a teda jednoduchšia inštalácia konštrukčných vrstiev. A ďalej fakt, že má dlhú životnosť a vynikajúcu schopnosť poradiť si s akýmikoľvek výkyvmi počasia.

Čo presne značí obrátená strecha? Obrátené poradie jednotlivých strešných vrstiev: na oceľovo betónový strop sa umiestňuje vyrovnávacia vrstva, na tú strešná vodotesná izolácia, vyhotovená napríklad v dvoch vrstvách modifikovaných asfaltových pásov, a potom vrstva tepelnej izolácie v podobe nenasiakavých materiálov, ktorým je extrudovaný polystyrén. Nasleduje difúzna tkanina a samotný štrk. Aby sme nezabudli, voda je v tomto prípade odvádzaná pod tepelnou izoláciou.

Ak by sme mali zhrnúť celkový efekt obrátenej strechy so zaštrkovaním, rozhodne je v popredí jej univerzálnosť použitia tak v prípade novostavby, ako aj pri obnove budov, a výrazne nižšie namáhanie povlakovej krytiny vplyvmi teplôt. Štrk na streche vytvára vynikajúcu protipožiarnu zónu a je jednoznačným víťazom i v boji so silným vetrom, ktorý viac pre ňu nebude hrozbou. Zároveň tiež umožňuje jednoduchú realizáciu nadstavbového bývania. Aj preto predpokladáme, že počet takýchto striech sa bude celkom prirodzene len zvyšovať.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.