Štrk na streche – estetická ochrana izolačných vrstiev
Ak by sme sa pozreli bližšie práve na štrkový zásyp na streche, ten má pozitívny vplyv i na celkový tepelný komfort, čo je oceniteľné najmä v letných mesiacoch počas horúčav, a dokáže si vynikajúco poradiť s poveternostnými vplyvmi. A hoci plní v prvom rade ochrannú funkciu tepelno-izolačnej vrstvy a hydroizolácie pred slnečným žiarením a vetrom, rozhodne nezanedbateľný je aj jej estetický efekt. Áno, aj zaštrkovaná strecha si vyžaduje udržiavanie, konkrétne v prípade použitia neprepraného materiálu, ktorý je ľahkou prístupovou cestou pre náletový prach a semienka rastlín, ktoré sa v štrku usadzujú. Avšak použitie kvalitného materiálu, teda vymývaného kameniva bez piesku, ktoré sa na strechu vykladá v big bagoch presne na zvolené miesto, je stopercentnou istotou, že je o vašu strechu dokonale postarané.
Správe dimenzovanie strechy pod štrkom je na prvom mieste
Štrk na streche predstavuje nemalú záťaž, preto musí byť celá strešná konštrukcia pod ním vhodne nadimenzovaná. To i s dôrazom na dôslednú ochranu hydroizolácie a tepelno-izolačnej vrstvy, nakoľko ostré kamene v štrku a ich náraz môžu spôsobiť isté mechanické poškodenia. Medzi štrkom a izoláciou je preto umiestnená separačná tkanina–geotextília, ktorá je odolná voči hnitiu a chráni izoláciu strechy pred poškodením prenikajúcich čiastočiek zo štrku. Samotná hrúbka vrstvy štrku by pritom mala byť rovnaká, ako hrúbka izolačnej vrstvy.
Obrátená strecha a štrk – dokonalé riešenie
Čo sa týka zaštrkovaného alebo vegetačného povrchu strechy, tie idú ruka v ruke s tzv. obrátenou variantou zastrešenia. Jedná sa o jednovrstvovú, tepelne izolovanú strechu, kde sa tepelná izolácia nachádza na vonkajšej strane strešnej vodotesnej izolácie. Medzi jej hlavné výhody patrí najmä jednoduchosť v realizácii, a teda jednoduchšia inštalácia konštrukčných vrstiev. A ďalej fakt, že má dlhú životnosť a vynikajúcu schopnosť poradiť si s akýmikoľvek výkyvmi počasia.
Čo presne značí obrátená strecha? Obrátené poradie jednotlivých strešných vrstiev: na oceľovo betónový strop sa umiestňuje vyrovnávacia vrstva, na tú strešná vodotesná izolácia, vyhotovená napríklad v dvoch vrstvách modifikovaných asfaltových pásov, a potom vrstva tepelnej izolácie v podobe nenasiakavých materiálov, ktorým je extrudovaný polystyrén. Nasleduje difúzna tkanina a samotný štrk. Aby sme nezabudli, voda je v tomto prípade odvádzaná pod tepelnou izoláciou.
Ak by sme mali zhrnúť celkový efekt obrátenej strechy so zaštrkovaním, rozhodne je v popredí jej univerzálnosť použitia tak v prípade novostavby, ako aj pri obnove budov, a výrazne nižšie namáhanie povlakovej krytiny vplyvmi teplôt. Štrk na streche vytvára vynikajúcu protipožiarnu zónu a je jednoznačným víťazom i v boji so silným vetrom, ktorý viac pre ňu nebude hrozbou. Zároveň tiež umožňuje jednoduchú realizáciu nadstavbového bývania. Aj preto predpokladáme, že počet takýchto striech sa bude celkom prirodzene len zvyšovať.