sipkaspatVšetky články
dátum a čas 18. apríl 2019
kategória Strechy

Natieranie strechy nepodceňujte

Strecha je jednou z najzložitejších konštrukcií stavby a na jej funkčnosť sa kladú nemalé nároky. Zhotovitelia a užívatelia striech si celkom samozrejme želajú ich čo najdlhšiu životnosť, aj preto sa pri realizácii zastrešenia musí prihliadať na každý detail, náter nevynímajúc. Ten by mal strechu uchrániť na dlhé roky, no poveternostné vplyvy, slnečné žiarenie či mechanické poškodenia sa na jej vzhľade dokážu naozaj nepríjemne podpísať a niekedy skôr, ako si želáme. Popraskaný, narušený náter následne nevyzerá dobre a čo je horšie, hrdza takto k streche získava voľný prístup a tá už nie je dostatočne chránená. Preto je viac ako nutné staviť na dôslednú prácu.

Príprava strechy na náter a ideálny čas na jeho realizáciu

Najdôležitejšia je príprava strechy na nový náter. Od toho bude závisieť celá jeho životnosť, ktorá sa dá s použitím správnych produktov vytiahnuť až na 10 či 15 rokov. V prvom rade je potrebné staviť na kompatibilnosť použitých materiálov, v prípade renovácie strechy zhodnotiť jej aktuálny stav, narušenosť pôvodného náteru s testom súdržnosti na lepiacej páske, defekty, znečistenie, prípadnú koróziu. Najlepšie je strechu natierať alebo renovovať na jar či na jeseň a určite nie pri vysokých horúčavách a prehánkach. Pri tejto činnosti sa odporúča vyčkať na vhodné podmienky, ktorými sú 20-25°C a relatívna vlhkosť vzduchu do 75%. 

Strechu najprv dôkladne očistite

Alfou a omegou je očistenie strechy. V prípade, že starý náter nepotrebuje kompletné strhnutie, sa čistí špachtľou a drôtenou kefou so zvýšeným dôrazom na spoje, jeho celkové odstránenie až po pôvodný plech sa docieli brúskou. Odhalené nerovnosti povrchu a hrdza sa potom korigujú strešným tmelom. Tak staršia, ako i nová strecha, sa musí pred natieraním dôkladne zamiesť, očistiť tlakovou vodou, nechať uschnúť a ošetriť emulgačným prostriedkom obsahujúcim čpavok. 

Dôležitosť základného náteru a typu strechy

Niektorí volia natieranie strechy najprv základnou antikoróznou farbou, samozrejme, s dôrazom na typ strechy, pri obnove náteru je ale dobré prihliadať aj na jeho pôvodný druh.Pre extra dlhú životnosť je vhodná polyuretánová základná farba. Následne sa strecha natiera správnou vrchnou farbou, pričom in sú riediteľné vodou, nakoľko lepšie odolávajú popraskaniu a sú pružnejšie a ľahšie spracovateľné. V popredí sú syntetické s dlhou životnosťou, ktoré sú disperziou anorganických a organických pigmentov v roztoku alkydovej živice a organických rozpúšťadiel s prísadou sušidla. V prípade vrchnej polyuretánovej farby nemožno zabúdať na jej dvojzložkovosť a pridanie druhej zložky – tvrdidla v predpísanom pomere.

A čo lepenková strecha? Na jej náter a ošetrenie sa používajú asfaltové suspenzie, konkrétne gumoasfalt, ktorý dobre priľne k všetkým stavebným materiálom: betónu, tehle, plechu i kameňu. 

Efektivita náterov 2v1 a 3v1

Dnešný bohatý trh však ponúka novšie typy farieb 2v1 resp. 3v1, ktoré prácu o dosť uľahčia. Pri prvej voľbe ide súčasne o základný a vrchný náter, čo môže byť napríklad antikorózna alkydová farba určená na kovové podklady. Farby 3v1 v sebe obsahujú základný náter, plnič a vrchný náter a sú vhodné aj na čerstvý pozink. Pri oboch variantoch je ideálne urobiť aspoň dve vrstvy, prvú so štetcom alebo striekaním, tú druhú postačí aj s valčekom, aby ste náteru zabezpečili dlhšiu životnosť.

Záverom je dobré si pripomenúť správnu techniku natierania striech, ktoré by malo zakaždým prebiehať súvisle bez ostatkového odhaleného kovu, inak riskujeme prienik vody a so sústredením sa na záhyby, zvary či nerovnosti, teda cieliť na precíznosť a kvalitu.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.