


Monumentálne strechy športovísk a ich unikátnosť

Kreativita architektonických štúdií naberá čoraz viac na obrátkach aj v takej oblasti, ako je návrh športových hál a areálov. Dôraz už nie je kladený len na ich funkčné technické vybavenie, bezpečnosť s dôrazom na plnenie nariadení medzinárodných federácií či finančné možnosti realizácie, ale aj samotnú veľmi dôležitú atraktivitu a originálnosť. A to niekedy až do takej miery, že sa to z pozície realizačných firiem zdá priam nerealizovateľné.
Monumentálne strechy športovísk a ich unikátnosť
A tak dnes mnohé športoviská búrajú mýtus o tom, že miesto na šport je iba prosto funkčné a nie tiež majestátnym architektonickým skvostom pod ešte majestátnejšou kupolou. Práve na ich strechu je pritom kladený extrémny dôraz tak z pozície jej vyhotovenia a využitia, ako i následnej efektnej pôsobivosti. Veď zastrešiť tak veľký priestor a urobiť to so štýlovou dokonalosťou nie je jednoduché. Majúc na pamäti to, ako veľmi sú strechy športovísk vystavené enormnej záťaži a nemalým poveternostným vplyvom, vyvstáva teda záver, že práca na ich zhotovení nie je jednoduchá a podlieha veľmi prísnym kritériám. A pritom je tu stále nemenej významná aj otázka jej vzhľadu a estetického vplyvu na tých, ktorí sú pod kupolou…
V hlavnej úlohe oceľ
Pred niekoľkými desiatkami rokov sa na našich strechách začal vo veľkej miere objavovať zinok, ktorý má oveľa lepšie mechanické vlastnosti než iné kovové strešné materiály. Postupným vylepšovaním jeho kvalít dochádzalo k využívaniu zliatiny zinku a titánu, a napokon k žiarom pozinkovanej oceli, pričom moderné technológie výroby dnes umožňujú širokú škálu jej farebnej povrchovej úpravy. Spracovanie strešnej krytiny takto nadobúda skutočné bezhraničné možnosti a jej oceľová varianta hrá v prípade zastrešenia športovísk významnú úlohu.
So zreteľom na vysoké technické nároky
Tieto mohutné – zväčša elipsovité, parabolické alebo inak zakrivené strechy – možno jedným slovom nazvať netradičné jednak vzhľadom na ich zvláštny tvar, ako i použité materiály a sklon. So zreteľom na záťaž na nich kladenú je pri ich vyhotovení sústredená asi najväčšia pozornosť na samotné nosné piliere. Do popredia sa čoraz viac dostávajú vzpínadlové krovy i kombinované krovy s oceľovými ťahadlami, a hlavne použitie oceľových priehradových väzníkov s veľkým rozponom, pričom väzníkový krov predstavuje priestorovo stuženú konštrukciu s možnosťou väčšieho preklenutia a celkovou väčšou pevnosťou, no nižšou hmotnosťou, čo je nesporne jeho najväčším benefitom. Oceľová konštrukcia strechy sa tak na športovisku stáva jasnou dominantou a poukazuje na pomyselnú vzdušnosť strešného plášťa.
Punc svetovej i slovenskej monumentálnej jedinečnosti
Čo robí strechu športoviska v jej monumentálnosti ešte jedinečnejšou? Po netradičnom skelete a povrchovom materiály či špecifickom zakrivení strechy, je to napríklad možnosť jej zatiahnutia alebo využitie kupoly ako obrovského projektora s tisíckami LED svetiel. Priamo pod ňou k tomu v interiéri prispievajú aj multimediálne LCD kocky, zabezpečujúce v športových arénach všetky audiovizuálne a informačné funkcie. Skutočným unikátom je v tomto smere rozhodne Národná športová hala v Singapure s 310 metrovou zaťahovacou strechou a kupolovou s plochou 20 tisíc m². Spomeňme tiež svetovo známu fóliovú zaťahovaciu strechu nad tenisovým Wimbledonom či naše Národné tenisové centrum v Bratislave.
Avšak strechu a športové vyžitie môžeme spojiť aj v inom a trochu netradičnejšom smere. Jednoznačne nám potvrdzuje známy strešný atletický ovál na londýnskom výškovom komplexe. Klzisko na streche mrakodrapu v centre Toronta, ale aj futbalové ihrisko v kovovej klietke, ktoré vyrástlo na streche sídliska v Českých Budějoviciach pod záštitou práve slovenských architektov.