sipkaspatVšetky články
dátum a čas 12. jún 2017
kategória Strechy

Klampiarske práce alebo co vlastne robí klampiar?

 

Už vám niekedy robili oplechovanie strechy, montáž odkvapov, alebo žľabov? Pokiaľ áno, mali ste možnosť sa pozrieť, ako svoju prácu robí klampiar.

 

Hlavnou doménou klampiara je práca s plechom, ktorá tvorí širokú škálu zručností.

Čo by mal vedieť klampiar?

Práca s plechom, to nie je len ohýbanie alebo odkvapy. Klampiar musí vedieť narábať aj so špecifickými, takpovediac prírodnými materiálmi, akými sú napríklad pozinkovaný a titánzinkový plech alebo meď – sem patria aj modernejšie materiály. Šikovný klampiar pritom musí venovať pozornosť aj technologickým normám a zároveň mať v rukách osvedčené postupy starších remeselníkov.

Akákoľvek plechová časť domu sa nevyhne pozornosti klampiara. Či už ide o spracovanie strechy, montáže odkvapového systému, vyplechovanie žľabov, oplechovanie komínu a mnoho iných aktivít.

Istú dávku klampiarskych prác si vyžadovalo aj Štátne divadlo v Košiciach.

Dokonca aj pri rekonštrukcii musí pridať ruku k dielu klampiar – zaisťuje opravu plechových prvkov alebo ich častí. Musí si tiež vedieť poradiť aj so zložitými prácami, medzi ktoré patrí oplechovanie rôznych tvarov – gotický tvar, románsky tvar, alebo tzv. volské oko.

 

Klampiarske práce včera a dnes

Hovorí sa, že technológie a digitalizácia menia prácu tých, ktorí robia s počítačom. Je preto prekvapivé, že veľkou zmenou prešla aj klampiarska práca, ktorá je výlučne manuálna.

 

Klampiarske práceTakto vyzeral kostol sv. Rity počas klampiarskych prác, ktoré priviedli stavbu do podoby, v akej je dnes.

 

V minulosti si správny klampiar viac-menej vytváral vlastné produkty. Všetky časti strechy alebo odkvapov si musel vyrobiť sám. Dnes má k dispozícii niekoľko stoviek hotových systémových dielov. To sa síce odrazí na nižšej cene, ale nikdy nenahradí sa tak nenahradí kvalita práce klampiarových rúk.

Technologizácia zapríčiňuje, že aj v rámci klampiarskych prác zanikajú isté zručnosti. Na druhej strane, klampiar nie je len montážnik. Pokiaľ prepadne svojmu remeslu a má jedinečnú zákazku, je povinný vytvoriť atypický diel, ktorý si vyžaduje skutočný um, a tým sa ukáže jeho expertíza.

 

Plechové strechy

Aj Šošovka, železničná stanica v Košiciach, nadobudla svoju finálnu podobu vďaka šikovným klampiarom.

Rovnakou premenou prešli aj materiály – vznik titánzinku je toho dôkazom. Aby sa však novým technológiám len nekrivdilo, mnoho klampiarov uzná, že priniesli aj veľa dobrých riešení, akými sú inovácie v rámci dilatácie (rozťahovanie kovových materiálov), alebo lepenie líšt.

Dobrého klampiara teda určite nájdete, a nie len jedného. Musíte byť však trpezliví a všímať si, aké materiály používa a k akým technológiám inklinuje. Aj takéto maličkosti vám pomôžu nájsť klampiara, ktorý sa spoľahlivo postará o celý váš dom.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.