sipkaspatVšetky články
dátum a čas 21. máj 2018
kategória Krovy

Horúčava v podkroví – ako proti nej účinne bojovať

Vysoká cena nehnuteľností či pozemkov vedie mnoho ľudí k využívaniu podkrovného priestoru na bývanie. Je to nevšedný priestor, ktorý by nám vedel zabezpečiť príjemný život. Má však jednu nevýhodu – je náročný na klimatické zmeny. Miesto nachádzajúce sa hneď pod strešnou krytinou, je vystavované zložitým podmienkam tepelných výkyvov. Pre nastavenie optimálnej teploty v podkroví za každého počasia existuje niekoľko riešení.

Vplyv strechy

Horúčava v podkroví je ovplyvňovaná hlavne strechou. Ak je správne zaizolovaná, v zime bude príjemne teplo a v letných dňoch nehrozí prehrievanie priestoru. V dnešnej dobe však narastá počet zle zaizolovaných striech. Zabudované materiály musia v letných mesiacoch zabezpečiť, aby sa strešný plášť pomaly prehrieval. Vedia to zabezpečiť hlavne materiály, ktoré majú veľkú objemovú hmotnosť. To je však problém pre dnešné obľúbené ľahké strešné konštrukcie.

Akumuláciu tepla ovplyvňuje hmotnosť, tepelná kapacita a tepelná vodivosť materiálov. Je potvrdené, že minerálna izolácia na základe kamennej alebo sklenej vlny nad krokvami či medzi krokvami, sa v letnom období prehrieva veľmi rýchlo. Preto sú výhodnejšie penové plasty s uzatvorenou štruktúrou vo forme drobných guľôčok alebo uzatvorených buniek, kde je prechod tepelného žiarenia výrazne pomalší.

Strešná krytina

Jednou z možností je aj správny výber strešnej krytiny. Ide o pasívnu formu ochrany priestoru pod strechou. Ak sa k vhodnému typu krytiny pridá vhodná štruktúra strešného plášťa, v podstrešnom priestore bude zabezpečené príjemné teplo počas celého roka. Zima bude bez minimálnych požiadaviek a v lete vás horúčava v podkroví nezaskočí.

Klimatizácia

Ďalšou z možností je aj zriadenie klimatizácie. Schladenie pomocou klimatizácie síce telo ochráni pred prehriatím a následným vyčerpaním, no z iného hľadiska, teplota na klimatizácii by mala byť nastavená maximálne o šesť stupňov nižšie ako je vonku. Klimatizácia však niečo stojí. Nezabudnite, že okrem nemalej počiatočnej investície nákupu a inštalácie klimatizácie vás budú čakať neustále výdavky na jej servis a účty za spotrebovanú elektrickú energiu.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.