sipkaspatVšetky články
dátum a čas 28. marec 2019
kategória Strechy

Funkčné a estetické zastrešenie Vašej garáže

Výstavbe garáže a jej zastrešeniu už niekoľko rokov celkom neochvejne dominuje jednoduchosť a požitie klasických, overených vzorov bez zbytočných okrás a zložitých prvkov. Na prvom mieste je predsa jej funkčnosť a hlavný cieľ: dokonale ochrániť vozidlo pred negatívnymi vplyvmi prostredia, plus, vytvoriť aspoň minimálny priestor na uloženie sezónneho športového vybavenia a náradia. Ako je to ale konkrétne s jej prestrešením?

Vplyv umiestnenia garáže na jej strechu

Je dôležité vedieť, že na strechu garáže a voľbu celého strešného plášťa má hlavný vplyv práve jej umiestnenie. Buď sa jedná o samostatne stojacu garáž, ktorej zastrešenie vzhľadom na malú plochu v neveľkej výške zvládneme aj svojpomocne, o objekt priliehajúci k stavbe, čo predpokladá materiálový i vzhľadový súlad jeho strešnej konštrukcie s konštrukciou hlavnej budovy alebo o súčasť objektu. A tá vlastne strechu nepotrebuje, nakoľko ju zdieľa s budovou, v ktorej je zväčša pod úrovňou terénu alebo na spodných podlažiach umiestnená.

Dôležitosť vhodného strešného materiálu

Pri realizácii striech garáží sa do popredia stavia najmä vhodný výber ich materiálu, ktorý by mal prebehnúť ešte pred samotnou výstavbou objektu. Je to jednak správna strešná krytina,  ktorá je priamo naviazaná na uhol sklonu strechy a tiež záležitosti okolo priehradových konštrukcií, usporiadania krokiev a celkového strešného zaťaženia. Samozrejmosťou je aj prihliadanie na estetický efekt či už betónovej, keramickej, plechovej, drážkovanej kovovej krytiny alebo asfaltových šindlí, aby cielili na harmonický súlad strechy s okolím i jej celkový úžitok.

Plochá verzus šikmá strecha garáže

V súčasnosti sa asi najčastejšie stretávame so samostatne stojacimi garážami s plochou strechou, pokrytými natavenými asfaltovanými pásmi rôznych akostí, pásmi falcovaného plechu  alebo PVC fóliou, čo je povlaková krytina natavená na podkladové kotviace pásy. Čoraz rozšírenejšou je však aj garáž zastrešená geotextíliou a zásypom z kamennej drviny či vrstvou zeme pre výsadbu zelene, ktorá poskytuje viac, ako len krytie auta, a síce jej plne terasové využitie.

Mnoho majiteľov stavia tiež na voľbu šikmej -sedlovej strechy garáže, pri ktorej majú k dispozícii naozaj širší výber krytín. Práve samostatne stojace garáže so sedlovou strechou patria pre svoj klasický vzhľad a výhody, ako sú odolnosť, stabilita, lepšie odvádzanie zrážkovej vody i zaťaženie,  medzi všeobecne najobľúbenejšie.Pri tomto type strechy je všakpotrebné myslieť hneď na viacero záležitostí: na jej sklon, ktorý by mal byť minimálne 22,5°, na doplnkový materiál potrebný k realizácii jej hrebeňa, štítov i odkvapovej hrany či na jej správne odvodnenie. Váha sa kladie na kvalitné vystužené pozinkované oceľové nosníky, oceľovú krytinu v trapézovom profile a podobne, ako pri plochej streche, na vrchný krycí prvok s modernou PVC úpravou -atiku.

Bez ohľadu na formu a vzhľad strešných krytín ostáva ale určite najdôležitejším fakt, aby boli všetky strešné práce na Vašej garáži realizované naozaj starostlivo a s dôrazom na detail. Veď jej strecha má byť v prvom rade spoľahlivá a dostatočne robustná, aby spĺňala to najpodstatnejšie: kritérium vysokej odolnosti.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.