sipkaspatVšetky články
dátum a čas 8. január 2019
kategória Strechy

Falcovaná krytina

Falcovaná krytina sa už roky používa ako spoľahlivý spôsob zastrešenia. Je veľmi flexibilná a je vhodné ju použiť najmä v horských oblastiach, ktoré sú zaťažené poveternostnými podmienkami. Je bezpečne upevnená príponkami a je spájaná dvojitou drážkou. Rovinné tabule, spojené dvojitou drážkou, majú priepustný sklon pre pokrytie 7°, túto hranicu je možné prekročiť maximálne o 5°. Toto tesnenie sa používa aj na miestach, kde predpokladáme, že si strecha bude musieť poradiť s väčšou snehovou nadielkou. Ideálny podklad pre falcovanú krytinu je celoplošný, bez akýchkoľvek nerovností, ktoré by vo výsledku mohli na streche zanechať nechcene viditeľné stopy.

Falcovaná krytina a jej kotvenie

Falcovaná krytina je kotvená prostredníctvom pevných a pohyblivých príponiek. Na príponky sa používa pozinkovaná alebo nerezová oceľ. Pevné príponky je možné vytvoriť svojpomocne z rovnakého materiálu ako je strešná krytina. Nenahraditeľnou je však pohyblivá príponka. Jej použitie je nevyhnutné pri páse krytiny, ktorá má viac ako dva metre. Príponky vkladáme v pravidelných rozostupoch do otvorenej drážky.

 

Dokončovacie práce pri realizácií falcovanej krytiny

Povrchovo upravený zvitok sa dá spracovať aj ručne, no však výhodnejšie je spracovať ho pomocou stroja. Pomocou klampiarskych prác je potrebné riešiť bežné detaily, napríklad oplechovanie, vikieri a prestupy. Pri povrchovej vrstve plechu je potrebné vyhýbať sa použitiu ostrých kovových nástrojov, ktoré by dokázali poškodiť polyesterovú ochrannú plochu.

Ak samostatne uzatvárame drážky, dochádza tak k spojeniu a podtiahnutiu šiestich milimetrov plechu. Pokiaľ je krytina najprv uchytená do príponiek a potom sa uzatvárajú drážky naraz, môže to mať vplyv na falcovanie. Nesprávna činnosť falcovacieho stroja sa môže prejaviť pri dlhej streche.

Tesnenie plní svoju funkciu hlavne v zimnom období, kedy sa na streche nachádza súvislá vrstva snehu. Na budovách, ktoré nemajú dostatočný sklon, je možné, že sa sneh nebude topiť rovnomerne. Strechy, ktoré presahujú nie sú nad budovou zahrievané zdola a hromadia sa na nich snehové valy.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.