sipkaspatVšetky články
dátum a čas 3. november 2017
kategória Drevený šindeľ

Bohatá história dreveného šindľa

Drevený šindeľ môžeme považovať za strešnú krytinu s najdlhšou históriou. Okrem Rimanov si ním v minulosti dlhú dobu príbytky zakrývali aj na území Slovenska — v časoch, kedy nemeckí kolonisti využili bohatstvo našich lesov sa dreveným šindľom pokryli takmer všetky obydlia. Pri nízkej hmotnosti bol ideálnym materiálom pri stavbách, ktoré neuniesli nadmernú záťaž.

Dostupná surovina

Vzhľadom na množstvo dreva a rozšírenú možnosť jeho spracovania takmer v každom kúte krajiny sa z dreveného šindľa stala takmer masovo využívaná komodita. Po druhej svetovej vojne nastúpili na rad strešné krytiny z kvalitnejších a odolnejších materiálov. Kvôli tomu sa stal pre mnohých drevený šindeľ nepostačujúci.

Drevený šindeľ a jeho renesancia

V súčasnosti sa drevený šindeľ vracia do povedomia ľudí — a to najmä vďaka rekonštrukciám historických a kultúrnych dedičstiev. Hojne využívaný býva aj pri zrubových domoch či pri zakrývaní rozličných drevostavieb.

Typy drevených šindľov

Najvhodnejší materiál na výrobu šindľov je drevo z ihličnatých stromov, ideálne zo smrekovca, prípadne jedle alebo smreku. Spravidla sa vyrábajú dva druhy dreveného šindľa — štiepaný a rezaný. Štiepaný šindeľ je vyrábaný štiepením dreva podľa potrebnej dĺžky šindľa. Drevo preto musí spĺňať dôkladné požiadavky, predovšetkým na čo najrovnejšie smerovanie vlákien dreva — v dôsledku toho sú v hotovom produkte štiepením minimálne narušené. Vďaka tomu sú samotné šindle trvácnejšie oproti rezaným. Rezaný šindeľ vopred nevyžaduje tak dôkladný výber vhodného dreva, na druhej strane treba pri rezaní dbať na smer drevených vlákien. Odporúča sa vlákna rezať tak, aby boli letokruhy v reze kolmé na os šindľa.

Pre a proti

Medzi nesporné výhody tejto krytiny patrí predovšetkým nízka hmotnosť. Tým v podstate odpadajú vysoké nároky na dimenziu krovu. Nesmieme ale opomenúť zásadný fakt, a že sa jedná o ekologicky prívetivý materiál. Na druhej strane, väčšina z vás si určite uvedomuje, že prírodné materiály častejšie podliehajú skazám — od plesní, poškodenia hmyzom, cez atmosférické vplyvy, až po zničenie ohňom. Ak si chcete svoju drevenú strechu udržať nepoškodenú, je potrebné ju pred pôsobením hrozieb patrične chrániť.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.