sipkaspatVšetky články
dátum a čas 5. júl 2017
kategória Strechy

Cena strechy a čo ju ovplyvňuje

Pri stavbe alebo rekonštrukcii domu hrá prím hlavne cena. Rovnako ako cena iných častí domu, tak aj strecha má isté nákladové rozhranie a ovplyvňuje ju hneď niekoľko faktorov.

 

Je samozrejmé, že nie vždy sa vyplatí vybrať si strechu druhotnej kvality len preto, aby sa ušetrilo. Vyššia investícia do kvalitnej krytiny sa vráti vo forme dlhšej životnosti.

Aké ceny môžete očakávať pri výbere strešných materiálov a čo môže túto cenu ovplyvniť?

Cena strechy je ovplyvnená týmito parametrami:

  • hmotnosť na štvorcový meter,
  • izolačné vlastnosti,
  • pevnosť,
  • nepriepustnosť,
  • nasiakavosť,
  • mrazuvzdornosť,
  • estetické pôsobenie,
  • záruka,
  • služby výrobcu.

A to stále ešte nie je všetko. Ako vidíte, je toho viac a v kombinácii so samotným materiálom tvoria tieto faktory finálnu cenovku.

Cena strechy

Aj atypickosť a sklon strechy vedia ovplyvniť výslednú cenu strešnej krytiny.

Na trhu nájdete rozličné materiály rozličných cien. Tá najlacnejšia kategória začína na sume 10 až 12 eur za štvorcový meter – patria sem napríklad pálené a betónové škridly, alebo tvarované plechy, či bitumenové šindle.

O niečo nákladnejšie sú napríklad šablóny z pozinkovaného plechu, vlnité bitumenové dosky, škridly Tondach, Bramac, či trapézové plechy Lindab. Všetky tieto materiály a druhy krytín sa držia v cenovom rozmedzí od 16 do 23 eur.

Vyššiu kvalitu však ponúkajú šablóny z medi, titánzinku či pozinkovaného plechu s poplastovaným povrchom, ktoré môžu mať aj dvojnásobne vyššiu cenu. Na pomyselnom tróne sedí prírodná bridlica spolu so špeciálnou pálenou škridlou Deluxe – cenovka týchto krytín poľahky prekročí 60 eur za štvorcový meter.

 

kombinácia striechKombinácia rozličných materiálov vyzerá vynikajúco, no vždy treba rátať s tým, že sa tak môžu zvýšiť náklady.

 

S čím ešte treba rátať

Nech si vyberiete akúkoľvek krytinu, či už lacnejšiu, alebo exkluzívnejšiu, s vašim výberom sa spravidla spájajú aj iné náklady.

Záverečná suma závisí nie len od materiálu, ale napríklad od povrchovej úpravy, či farby. Zároveň netreba zabudnúť aj na dopravu – tá môže spôsobiť, že lacnejšia krytina od vzdialeného dodávateľa vyjde viac ako drahšia krytina od miestnej firmy.

Pri výbere strechy teda musíte kalkulovať s viacerými faktormi. Vo všeobecnosti však platí, že investícia do strechy sa vráti v čase a v komforte, ktoré vám poskytnú len profesionálne služby a materiály vyššej akosti.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.