sipkaspatVšetky články
dátum a čas 9. marec 2018
kategória Strechy

Atypické strechy

Páni architekti sú tvoriví ľudia a v ich hlavách vzniká veľa nápadov na realizáciu zaujímavých striech, ktoré majú atypický tvar. Niekedy sú z pohľadu realizačných firiem za hranicou zdravého rozumu. Papier však ich fantáziu znesie, no treba myslieť aj na technické a aj finančné možnosti, ktoré tieto návrhy niekedy žiaľ nechávajú len na papieri.

Atypické strechy a ich výnimočnosť

Ak prídete za architektom s požiadavkou, aby navrhol pre vašu stavbu netradičný tvar strechy, pravdepodobne ho potešíte a on bude môcť využiť fantáziu na plné obrátky. Dokonca ak bude mať architekt prehľad vo fyzike, váš projekt atypicke strechy bude bez väčších problémov realizovateľný. Čím ďalej, tým viac ľudí opúšťa štandardy a chce sa svojou strechou odlíšiť.

Komplikovaná realizácia strechy

Ak je téma o komplikovaných strechách, predovšetkým máme na mysli strechu, ktorá má:

  • malý sklon strechy a pokrýva sa skladanou strešnou krytinou. V tomto prípade je nevyhnutné počítať s vytvorením tesného/vodotesného podstrešia, ktoré je náročné na vyhotovenie a materiálovú skladbu.
  • veľký sklon strechy, ktorý je náročný pri realizácii a pri kotvení jednotlivých šablón krytiny
  • prílišné členenie strechy, ktoré si vyžaduje väčšiu remeselnú zručnosť majstrov a cit pre estetiku, a funkčnosť pri vyhotovení jednotlivých detailov
  • rôzne atypické tvary, napríklad oblúk, takáto možnosť si vyžaduje osobitný prístup už pri zhotovovaní krovu, často riešeného ako väzníkový a jeho výroba aj tvar sú prísne strážené výpočtami
  • netradičnú krytinu, v súčasnosti sa aj slama či drevený šindeľ stávajú netradičnou krytinou. Pri tejto možnosti je však problém nájsť vhodnú realizačnú firmu.
  • strechu nachádzajúcu sa na nízkoenergetický stavbách. Na Slovensku je ich stavba v začiatkoch.

Realizácia atypických striech

K realizácii atypických striech sa treba stavať zodpovedne a s náležitou pozornosťou. Je potrebné počítať aj so zvýšenými výdavkami na realizáciu strešného plášťa, ktorý dobre funguje. Ak ste investor a rozhodujete sa pre netradičný projekt s atypickou strechou, nesmiete podceniť žiaden krok z jej realizácie. Preto aj tu platí staré známe – dvakrát meraj a raz rež.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.