sipkaspatVšetky články
dátum a čas 21. máj 2019
kategória Strechy

Ako ideálne zastrešiť pasívny dom?

Zdravé, ekologicky šetrné a úsporné bývanie sa čoraz viac tlačí do popredia a záujem o nízkoenergetickú stavbu v súčasnosti len narastá. Koncept pasívneho domu so sebou nesie možnosť znížiť našu spotrebu energie, a tým aj emisie CO2, a celkom prirodzene ústi ešte ďalej… Do konštrukcie strechy, ktorá sa pod ekologický vplyv a energetickú úsporu podpisuje nemalou mierou. Pod pasívnou stavbou rozumieme dom s nízkou energetickou náročnosťou, s tepelnou izoláciou stien do hrúbky až 40 cm, s kvalitným zasklením okien, ako aj južnou orientáciou stavby pre čo najväčšie využitie slnečnej energie. A čo jej strecha?

Pasívny dom a šikmá strecha

V súčasnosti ešte stále platí, že väčšina stavebníkov i samotných majiteľov domov častejšie inklinuje k tradičnej sedlovej streche. Ibaže tá so svojím niekoľkostupňovým sklonom vytvára výrazne väčšiu ochladzovaciu časť na povrchu a s podstatne zložitejšou konštrukciou či  nedostatočným dotesnením detailov má za následok vznik tepelných mostov.

Prím má jednoznačne plochá strecha

Z hľadiska funkčnosti možno povedať, že najvýhodnejšie je zastrešenie pasívneho domu plochou strechou s miernym sklonom, nakoľko takto vzniká menšia plocha vyžadujúca si kvalitné zateplenie. Hoci na druhej strane: predpokladá naozaj dôkladné dodržanie všetkých procesov súvisiacich s vodotesnosťou povlakovej krytiny najčastejšie z asfaltových pásov alebo plastových fólií. Jej konštrukcia je pomerne jednoduchá, ide vlastne o ďalší strop s tepelnou izoláciou a izoláciou proti vode. Čo ju dáva do popredia, je jej schopnosť dobre zvládať i náročné snehové podmienky. Väčšina rodinných domov volí práve jednoplášťovú plochú strechu s bežným poradím vrstiev, pasívny dom si ale doslova žiada dvojpláštenie. 

Stavte na dvojplášťovú strechu 

Z pohľadu tepelnoizolačných a hydroizolačných vlastností je dvojplášťová strecha so svojimi dvomi, prípadne tromi plášťami oddelenými vzduchovou medzerou, rozhodne účinnejšia. Plochá strecha má na pasívnom dome celkom jasné opodstatnenie aj z ďalšieho dôvodu. Ich súčasťou sú totiž mnohokrát tiež slnečné kolektory a práve umiestnenie na plochej streche je v ich prípade omnoho jednoduchšie. Spája sa s ňou väčšiu voľnosť v nastavení sklonu a orientácii kolektorov.

Zelené strechy pribúdajú

Ak by sme šli ešte ďalej, v prípade pasívnych domov by mali mať najrozhodujúcejšie miesto zelené, tzv. vegetačné strechy. Prečo? Pretože zeleň na streche so sebou prináša nesporné a skutočne neoceniteľné výhody. Jednak pôsobí ako vynikajúci izolačný element, vytvára účinnú ochranu vrstiev strešného plášťa a v oveľa menšej miere podlieha poveternostným vplyvom. Hlavne ale vďaka svojej schopnosti akumulovať teplo zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti strechy a zvyšuje  tepelnú zotrvačnosť priestorov pod ňou. Ideálne tým rieši problém prehrievania interiéru v letnom období, a naopak vychladzovania počas zimy, a v konečnom dôsledku samotné teplotné extrémy v exteriéri, ktoré sú omnoho pomalšie a miernejšie. A hoci je jej trend u nás ešte len niekde na začiatku, s každou modernou rodinnou výstavbou vegetačných striech čoraz viac pribúda.

Pasívne domy majú obrovský potenciál i budúcnosť jednak z tepelnoizolačného hľadiska a šetrenia energií, ako aj vplyvu na životné prostredie. Celkom jednoznačne tiež predstavujú kvalitnejšie a komfortnejšie bývanie, a to sa naozaj počíta.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.