sipkaspatVšetky články
dátum a čas 19. január 2018
kategória Strechy

Výber strešnej krytiny – rozhodnutie na celý život

Pri nákupe niektorých vecí sa dokážeme rozhodnúť pomerne rýchlo a spontánne. Položíme si jednoduchú otázku: „Páči sa mi alebo nepáči sa mi?“ Výber strešnej krytiny ale nie je taký jednoduchý. Je to rozhodnutie na mnoho rokov, vyberáme niečo, čo nám zabezpečí doslova „strechu nad hlavou“. Práve strecha dotvára celkový dojem samotnej stavby a dokonca má aj vplyv na vzhľad širšieho okolia. Najlepšie je, ak ide ruka v ruke s okolitou architektúrou a s ktorou sú spokojní hlavne obyvatelia domu. Pri jej výbere sa musíme dôkladne rozhodnúť a zodpovedať viac otázok, zvážiť viac faktorov a neriadiť sa len prvými pocitmi.

Nespočetné možnosti

V súčasnosti nám výrobcovia ponúkajú nespočetné množstvo možností, ako a čím môžeme pokryť našu strechu. To náš výber strešnej krytiny veľmi neuľahčuje. Môžeme siahnuť po materiáloch ako plech, plast, asfalt, vláknocement či po prírodných materiáloch ako je drevo alebo slama. Rozhodujeme sa podľa ceny, sklonu strechy, statického a konštrukčného riešenia a taktiež podľa vlastného estetického cítenia. Každá krytina má svoje klady, ale hlavne pravidlá, ktoré pri realizácii domu či budovy je potrebné dodržiavať, aby dlhé roky vykonávala svoju funkciu správne a nerobila neplechu ako napríklad zatekanie, hniloby a iné materiálne škody. Preto je pod krytinu potrebné umiestniť poistnú hydroizoláciu a tiež myslieť na odvetranie strechy.

Viacplášťové strechy

Podľa spôsobu odvetrania strechy rozlišujeme dva typy: jedno- a viacplášťové. Jednoplášťová strecha má všetky vrstvy tesne priliehajúce, čiže bez odvetrania. Pri viacplášťových strechách je krytina, prípadne aj nosná konštrukcia strechy, odvetraná vzduchovou medzerou, ktorú väčšinou zabezpečujú kontralaty. Odvetranie musí byť podmienečne v zvislom smere. 

Vždy sa poraďte s odborníkom

Klampiarske práce ako ríny, zvody, úžľabia, oplechovanie komína a prestupov vzduchotechniky sú tiež veľmi dôležitou súčasťou strechy. Ak sa tieto práce zanedbajú alebo vykonajú neprofesionálne, môžu mať katastrofálne následky. Pre každú krytinu sa používajú rôzne rozstupy lát, prípadne plné debnenie, čo závisí od jej sklonu a typu. Pri rekonštrukcii alebo výmene strešnej krytiny je prvoradé dbať na statiku, a preto sa odporúča poradiť sa s odborníkom.

Výber strešnej krytiny a jej životnosť

Jednotlivé druhy krytín sa vyznačujú rôznou životnosťou, čo je dané najmä ich zložením. Vynikajúcu životnosť majú keramické a betónové škridly, ktoré vám môžu slúžiť 80 – 100 rokov, čo je dané vlastnosťami použitého materiálu a technológiou výroby. Bridlicová krytina má unikátnu životnosť – vydrží aj 200 rokov, závisí to však od kvality bridlice, pretože záleží na tom, z akého náleziska pochádza. Tiež sú na tom dobré plastové krytiny (40-100 rokov) alebo asfaltové, ktorých životnosť je do 50 rokov. Pri tejto krytine je nevyhnutné, aby ste dávali veľký pozor na kvalitu materiálu, inak sa môžete dostať na veľmi nízku životnosť tejto krytiny.

Vplyv počasia na strechu

Pred vplyvmi počasia sa chceme uchrániť a to je dôvod, prečo si nad hlavu staviame strechy. Práve strešná krytina odráža útoky prírody, preto musí byť dostatočne odolná, aby dokázala zvládnuť dážď, sneh, vietor či chemické zložky v ovzduší. Keramická krytina sa vyznačuje vysokou odolnosťou aj v extrémnych podmienkach a vďaka technológii výroby nepodlieha žiadnym zmenám, a znehodnoteniu počas doby životnosti. Betónová krytina má rovnaké vlastnosti a je známa svojou pevnosťou, a farebnou stálosťou. Plechová krytina vynikajúco odoláva poveternostným vplyvom, nežiaduci môže byť však hluk spôsobovaný dopadom dažďových kvapiek na jej povrch. Výkyvy počasia dobre zvláda tiež asfaltová, plastová a najmä bridlicová krytina.

Strecha na celý život

Strecha by nás mala prežiť. Na výber strešnej krytiny si treba dať záležať a zohľadniť rôzne kritéria. Nenáhliť sa pri jej výbere. Ani tá najkvalitnejšia strešná krytina vás neuchráni pred problémami, pokiaľ bola neodborne položená. Preto počítajte, prepočítavajte, merajte a hlavne nezabúdajte do toho procesu zahrnúť aj rady a ruky odborníkov, aby ste v izbách, vždy keď zaprší, nemuseli ako dekoráciu používať kýble na vodu a pravidelne ich vylievať. Ako hovorí staré známe príslovie: „Dvakrát meraj a raz rež“.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.