sipkaspatVšetky články
dátum a čas 16. október 2017
kategória Strechy

Sedlové strechy

Sedlové strechy patria na Slovensku medzi najčastejšiu voľbu strešnej konštrukcie. Vďaka svojej jednoduchosti a funkčnosti — spočívajúce v spojení dvoch proti sebe naklonených rovín, ideálne v sklone výrazne nad 15° — ich preto radíme do výhodnej cenovej kategórie.

Materiály pre sedlové strechy

Pri výbere materiálu strešnej krytiny pre sedlové strechy, hrá dôležitú úlohu lokalita vašej stavby. Práve množstvo zrážok je určujúci a rozhodujúci faktor, nasledovaný vhodným sklonom strechy či rôznymi estetickými požiadavkami. Ľahšie materiály, ako sú napríklad fólie či asfaltované pásy, sú nepochybne finančne menej náročné, za to však disponujú krátkou životnosťou. Ťažšie krytiny, najčastejšie betónové a keramické, predstavujú pravý opak — po finančnej, aj kvalitatívnej stránke. Vďaka svojej hmotnosti sú vhodné do veternejších oblastí.

Veľký pozor na sklon strechy

Je treba si uvedomiť, že na strechy s menším a väčším sklonom sú vhodné rozdielne strešné krytiny. Ľahšie materiály, veľkoformátové fólie a asfaltované pásy, vyhovujú spravidla strechám so sklonom nižším než 18°. Ťažšie betónové a keramické materiály svoje najväčšie pozitíva preukážu pri minimálnom sklone 22°.

Krov a najvhodnejšie materiály pre jeho konštrukciu

Pod pojmom krov rozumieme nosnú konštrukciu akejkoľvek šikmej strechy. A keďže jeden značne ovplyvňuje toho druhého, nemali by ste výber vhodného krovu podceniť. Pre sedlové strechy je tento výber ale mierne zjednodušený. Najideálnejším riešením je tzv. hambálkový krov. Nesporne šetrí použitý materiál — vďaka absentujúcim podporným prvkom — nevynímajúc možnosť premeniť podkrovie na útulný obytný priestor. A pokiaľ vaša nehnuteľnosť neslúži na priemyselné účely, na drahé kovové konštrukcie môžete rovno zabudnúť. Drevo sa v prípade sedlových striech vďaka svojím výborným izolačným schopnostiam a estetickým prevedeniam osvedčilo najviac. Hádam netreba dodávať, že si nesiahnete ani hlboko do vrecka.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.