sipkaspatVšetky články
dátum a čas 30. júl 2018
kategória Strechy

Pracovná náplň klampiara

Kto je to klampiar? Ak uvažujete o rekonštrukcií alebo realizácií strechy, rozhodne s ním budete mať tú česť. Klampiar je človek, ktorý pracuje s plechom a jeho práca si vyžaduje maximálnu zručnosť. Samozrejme, klampiara nemôže robiť len tak hocikto. Klampiar by mal mať dobrú fyzičku, musí byť presný, dôsledný a jednoznačne musí mať aj dobrú predstavivosť. Poďme sa pozrieť na to, kto vlastne klampiar je a čo je náplňou jeho už tak náročnej práce.

Čo robí klampiar?

Už sme si povedali, že klampiar je odborníkom na prácu s plechom. Pri realizáciu alebo rekonštrukcií strechy je jeho úlohou montáž odkvapov a žľabov na streche, čiže plechových súčastí strechy. Práca s plechom samozrejme nie je len o výrobe a montáži žľabov. Klampiar využíva najčastejšie na prácu materiály ako je pozinkovaný plech alebo aj meď. Práve z nich sú následne vyrábané všetky plechové výrobky s ktorými pracuje. V prípade rekonštrukcie strechy opravuje plechové časti strechy, napríklad zatekajúce odkvapy.

Čo musí vedieť klampiar?

V prvom rade sa nemôže báť manuálnej práce. Napriek tomu, že jeho práca je prevažne manuálna, vďaka pokrokovej dobe je tiež stále jednoduchšia. Ani táto práca sa nevyhla novým technológiám. Veľa klampiarov zachováva postupy ich predchodcov. Dnes je ich práca uľahčovaná aj tým, že si klampiar nemusí všetky výrobky vyrábať svojpomocne. Veľa súčastí, ktoré potrebuje napríklad pri rekonštrukcií, či výstavbe strechy, si vie jednoducho objednať už pripravené.

Práca klampiara

Technológia môže byť nápomocná, ale nikdy úplne nenahradí poctivú manuálnu prácu klampiara. Môže mu ju ale jednoznačne do veľkej miery uľahčiť. Šikovných klampiarov, ktorý neflákajú a milujú svoju prácu, rozhodne nájdete. Všímajte si však, aké nástroje klampiar používa, aký je detailista a s akými materiálmi pracuje. To všetko sú faktory, ktoré by mali ovplyvniť váš výber. Samozrejme, dôležité sú aj jeho referencie. No ak ste šikovný a robíte svoju prácu poctivo, dobre odvedená práca je reklamou sama o sebe.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.