sipkaspatVšetky články
dátum a čas 16. máj 2018
kategória Tipy a triky

Ako môžete ušetriť na streche vďaka poisteniu nehnuteľnosti

S vlastníctvom nehnuteľnosti je spojené aj poistenie. V súčasnosti je poistenie nevyhnutné. Poistením strechy si zabezpečíte istotu, že ak nastane nečakaná udalosť, nebudete v tom sami. Škodovú udalosť nemožno predvídať. V prípade, ak vznikne nečakaná škoda na vašom majetku, je tu práve poisťovňa, ktorá zamedzí prievanu vo vašej peňaženke. Spomeňte si, koľko energie a hlavne peňazí, vás stála vaša nová strecha. Malé percento populácie má peniaze na novú. Preto je určite výhodnejšie investovať do kvalitného poistenia, ako do novej strechy.

Poistenie strechy/nehnuteľnosti

Je dôležité, aby vaša nehnuteľnosť bola komplexne chránená pred všetkými rizikami. Poisťovne nehnuteľnosť definujú ako hrubú stavbu bez zariadenia. Medzi nehnuteľnosť patrí aj Vaša strecha, kuchynská linka či sanita. Najčastejšie riziká, ktoré sú spojené s poistením nehnuteľnosti sú požiar, výbuch, krádež, povodeň, vandalizmus, víchrica, či voda unikajúca z vodovodných zariadení. Do poistenia nehnuteľnosti spadá aj poistenie vašej strechy, ktorá by mohla byť výrazne poškodená napríklad vplyvom poveternostných podmienok.

Poistenie domácnosti

Domácnosť je všetko, čo nie v poisťovanej nehnuteľnosti pevne na svojom mieste. Zariadenie domácnosti je rovnako dôležité poistiť, tak ako aj samotnú nehnuteľnosť. Poistenie domácnosti kryje škody na veciach, ktoré tvoria zariadenie domácnosti, čiže nábytok, elektronika a podobne. Tie by mohli byť zničené napríklad ak by vaša strecha náhle vplyvom dažďov začala zatekať.

Poistenie zodpovednosti za škodu

Okrem poistenia domácnosti a nehnuteľnosti by ste mali myslieť aj na poistenie zodpovednosti za škodu, vyplývajúcu z vlastníctva nehnuteľnosti. Práve tu ste krytý, ak by napríklad sneh z vašej strechy spadol na susedovo auto, či strom z vašej záhrady následkom búrky poškodil susedovu strechu. Mnohé poisťovne ponúkajú v rámci majetkového poistenia aj poistenie občianskej zodpovednosti. Práve tu ste krytý, ak by napríklad vaše dieťa rozbilo okno v škole, či váš pes zničil susedove papuče.

Cena poistenia

Cena za poistenie strechy alebo nehnuteľnosti môže byť ovplyvnená viacerými faktormi. Sú to napríklad lokalita, kde sa nehnuteľnosť nachádza, veľkosť poisťovanej nehnuteľnosti, ale aj riziko povodní v danej lokalite.

Podpoistenie majetku

Na Slovensku je podľa prieskumov každá tretia nehnuteľnosť podpoistená. To znamená, že poistná suma nezodpovedá aktuálnej hodnote nehnuteľnosti. Poisťovňa má právo krátiť poistné plnenie presne o toľko percent, o koľko je poistená nehnuteľnosť podpoistená.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.