sipkaspatVšetky články
dátum a čas 6. december 2017
kategória Strechy

Ako ovplyvňuje strecha život v podkroví?

V súčasnej dobe sa za ekonomicky prívetivé a praktické rozšírenie domu považujú podkrovné priestory. Podkrovie môže vytvoriť jedinečný obytný priestor, nie však bez dôsledných príprav a analýzy. Málokto si totiž v prvotnej fáze uvedomí dopad mnohých faktorov na život v ňom.

 

Architekt, stavbár a iní odborníci

Využite predovšetkým služieb skúsených architektov a stavbárov, ktorí priestor a samotnú strechu dôsledne posúdia z viacerých uhlov. Nie každá strecha je na vhodná na podkrovie, dopredu s týmto miernym sklamaním určite počítajte.

Podkrovie a regulácia teploty

Pri podkrovných riešeniach hrá kvalitná izolácia strechy o niekoľkonásobne väčšiu rolu. Vďaka nej odpadajú nepríjemné problémy s vlhkosťou, v zime sa vám dostatok tepla udrží v interiéri, v lete vás naopak ochráni pred prehrievaním. Ak túžite problém s teplom vyriešiť definitívne a bez investície do kvalitnej izolácie, môžete pokojne zainvestovať do klimatizácie — berte však do úvahy, že klimatizácia síce uľaví od tepla, ale nesmierne vysušuje vzduch v miestnosti — nehovoriac o preukázaných negatívnych vplyvoch na vaše zdravie.

Umiestnenie izolácie

Umiestnenie izolácie ovplyvní finálny vzhľad celého priestoru. Medzikrokvovú izoláciu radíme medzi najúspornejšie riešenia, najmä čo sa týka obytného priestoru. V prípade, že priestor rekonštruujete a nie je možné akokoľvek zasahovať do štruktúry krovu, využite podkrokvovú variantu.

Dažďová symfónia

V neposlednom rade myslite na správne rozloženie okien. Najpraktickejšie sú bez akýchkoľvek pochýb okná strešné, bezúdržbové. V súčasnosti disponujú kvalitnými izolačnými a tepelnými vlastnosťami, vďaka čomu ročne ušetríte desiatky až stovky EUR ročne. Dažďové kvapky vás v dôsledku toho síce zo spánku nevytrhnú, na mierne hlučné nárazy si ale budete musieť zvyknúť — nepochybne bez veľkých problémov. Pri strešných oknách vždy myslite na ich zatvorenie kedykoľvek sa vzdialite z domu.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.