sipkaspatVšetky články
dátum a čas 8. január 2019
kategória Strechy

Ochrana striech a žľabov počas zimy

Zima je ročné obdobie, ktoré prichádza často s nevyspytateľným počasím. Zima rada prekvapuje a mnohokrát nás zaskočí oveľa skôr, ako by sme ju čakali. Je fajn, nenechať nič na náhodu a už dopredu spraviť maximum preto, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam. Počas zimy si vašu pozornosť rozhodne zaslúži aj vaša strecha. Práve tá bude musieť celú zimu zdolávať snehu, jeho topeniu, či námraze. Poďme sa pozrieť na to, ako skontrolovať vašu strechu pred zimou a čomu by ste určite mali venovať zvýšenú pozornosť.

Ochrana striech a žľabov počas zimy – Plechová krytina

Krytina je práve tou časťou strechy, ktorá zimu pocíti doslova „na vlastnej koži“. Aktuálny stav krytiny dokážete skontrolovať aj voľným okom. Zamerajte svoju pozornosť na stav farby. Ak sa farba odlupuje, nepravidelne bledne alebo spozorujete škrabance či praskliny, nemusí to veštiť najideálnejší stav strechy. Dobrá správa je, že ošetrenie takého stavu strechy nie je náročné. Stačí poškodenú časť ošetriť lakom. S jeho výberom vám určite rád poradí skúsený predajca. Lak sa odporúča nanášať vo viacerých vrstvách.

Škridly

Určite si pred zimou vašu pozornosť zaslúžia aj škridly. Tie je taktiež možné skontrolovať voľným okom. Ak uvidíte nejaké uvoľnené kusy, je potrebné ich zarovnať. Pokiaľ by ste na škridlách spozorovali nejaké výraznejšie poškodenie, najlepšie bude škridlu vymeniť. Svoju pozornosť venujte aj hrebenáčom a tomu, či je ich upevnenie dostatočné.

Odkvapový systém

Vaše odkvapy niekedy viac ako zima zaťaží obdobie, ktoré jej odchádza – jeseň. Tie po jeseni môžu mnohokrát zostať upchaté popadaným lístím. To môže zabrániť odtoku vody zo strechy a narobiť nechcené problémy.

Žľaby

Správna priepustnosť žľabu je základom správneho fungovanie odkvapového systému. Aj tie by bolo dobré pred zimou skontrolovať. Ak sú vaše žľaby čisté, stačí ich ošetriť ochranným náterom a vďaka nemu predĺžite ich životnosť. Na vyčistenie žľabu vám postačí hadica so silným prúdom vody. Samozrejme, žľaby nečistíme silným prúdom vody v mínusových teplotách.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.