sipkaspatVšetky články
dátum a čas 12. apríl 2018
kategória Strechy

Najlepšia strecha pre rodinný dom

Strecha je neoddeliteľná súčasť každého domu, každej stavby. Bez strechy by nebol dom kompletný. Aj od nej závisí, ako sa vám bude bývať. Strecha neslúži len ako ozdoba domu, ale má hlavne ochrannú funkciu. Ovplyvňuje kvalitu bývania. Chráni nás pred nepriaznivým počasím. Vybrať si tu správnu nie je niekedy jednoduché. Ak plánujete rekonštrukciu strechy, nezanedbajte jej správny výber. Spravte si prieskum trhu. Pozisťujte si čo ponúkajú výrobcovia, čo by vám najlepšie vyhovovalo. Na trhu je k dispozícii množstvo variant, aby si každý zvolil tu správnu.

Ploché strechy

Najväčšia dilema prichádza pri výbere tvaru. Najpopulárnejšie sú ploché a šikmé strechy. Plochá strecha pre rodinný dom je využívana prevažne na moderné architektonické stavby. Vyznačujú sa jednoduchou konštrukciou. Oproti šikmej streche má ľahšiu montáž a je lacnejšia. Investícia do plochej strechy je síce menšia, ale má kratšiu životnosť. Výhodou je, že neuberá miesto na poschodí. Určíte zaujímavá je možnosť využiť plochú strechu ako terasu. Je však potrebná častejšia údržba a kontrola dvakrát ročne.

Šikmé strechy

Najčastejší a najpoužívanejší tvar strechy nie len u nás, ale aj v zahraničí. V súčasnosti sa s týmto tvarom strechy stretávame na rodinných domoch, či už ide o novostavbu alebo starší dom. Veľkou výhodou šikmej strechy je dlhá životnosť a odolnosť proti počasiu. Spád strechy slúži na odtekanie dažďovej vody. Výhodou šikmých striech je vytvorenie podkrovných priestorov. Plusom šikmých striech je taktiež jednoduchá údržba.

Najlepšia strecha pre rodinný dom s atypickým tvarom

Okrem štandardných plochých a šikmých striech poznáme aj iné typy. Ojedinelé sú strmé strechy, ktoré sa využívajú prevažne v horských oblastiach, kde je časté sneženie. Sedlové strechy sú na Slovensku najpopulárnejšie a najpoužívanejšie. Najviac sa využívajú na rodinné domy. Samozrejme šikovný architekt vám určite pomôže vymyslieť niečo originálne podľa vašich predstáv. Otázne potom je, či má extravagantná strecha aj praktické využitie. A stále majte na pamäti aj to, že na streche sa neoplatí šetriť!

 

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.