sipkaspatVšetky články
dátum a čas 29. január 2019
kategória Strechy

Manzardová strecha

Výstavba novej strechy či rekonštrukcia tej staršej rozhodne nie sú niečím, čo treba podceniť. Strecha je predsa doslova korunou vášho domu. Dopĺňa jeho celkový estetický dojem a práve strecha dokáže vzhľad domu vylepšiť, no aj poriadne pokaziť. Strecha chráni pred nepriaznivým počasím, odvádza dažďovú vodu a pomáha udržiavať teplo domova. Pri otázke vzhľadu strechy hrá dôležitú úlohu individuálny vkus majiteľa domu. Strecha nie je len o krytine. Je to o celkovej symbióze všetkých jej súčastí a prvkov. Správny výber všetkých týchto komponentov zabezpečí bezproblémové fungovanie strechy na niekoľko sezón a garantuje pokojné bývanie.

Manzardová strecha – najpopulárnejší ty strechy

Jedným z najpopulárnejších typov striech na území Slovenskej republiky je manzardová strecha. Má lomenú strešnú plochu a sedlovú strešnú konštrukciu. Každá rovina strechy má odlišný sklon. Horná časť strechy má menší sklon ako dolná časť strechy. Horná časť má zvislý štít v tvare trojuholníka a dolná časť má tvar lichobežníka.

Výhody a nevýhody manzardovej strechy

Manzardová strecha má výhodu práve tých, ktorí uvažujú o bývaní priamo pod strechou. Umožňuje totiž lepšie využiť obytnú plochu. Plocha pôdorysu podkrovia sa dá maximálne využiť. Tak ako všetko, aj manzardová strecha nemá len svoje plusy, má aj svoje mínusy. Medzi tie patrí mohutný vzhľad strešnej krytiny a taktiež aj komplikovanejšia strešná konštrukcia. Existuje aj falošná manzardová strecha. Ide o sedlovú strešnú konštrukciu, ktorá je doplnená manzardovými obkladmi na zvislých stenách nachádzajúcich sa na poslednom podlaží. Falošná manzardová konštrukcia je často viditeľná napríklad na domoch a strechách v Českej republike.

Detaily tvoria celok

Pri výstavbe a rekonštrukcií strechy netreba nič podceniť. Predsalen, ide o celkom náročný proces na čas, financie aj prácu. Vždy sa poraďte s odborníkom, ktorý zváži všetky plusy a mínusy. Možno práve manzardová strecha sa stane tou korunou krásy vášho domu.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.