sipkaspatVšetky články
dátum a čas 14. jún 2018
kategória Tipy a triky

Ako odstrániť mach na streche

Ak ste investovali do novej strechy, nie vždy vás poteší, ak sa na nej objaví stopercentne prírodný doplnok v podobe machu. Mach na streche je viditeľný na rodinných domoch aj bytovkách. Jeho výskyt na streche nie je vítaný hlavne kvôli kazeniu estetického dojmu zo strechy. Ak vaša strecha zmení farbu a zazelená sa, nemajte strach, nemusíte hneď uvažovať o novej. Existuje viacero riešení, ako zbaviť vašu strechu „zelenej návštevy“ a prinavrátiť jej pôvodný vzhľad.

Je mach na streche problém?

Keď zbadáte mach na streche, nevešajte hneď hlavu. Práve on je totiž dôkazom, že žijete v zdravom prostredí. Mach totiž nevyrastie len tak hocikde. Výskyt machu na streche môže do určitej miery ovplyvniť životnosť strešnej krytiny. Mach ozdobí hlavne strechy domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch, riek, lesov a oblastiach so zvýšenou vlhkosťou ovzdušia, či vyšším výskytom zrážok. Dobrá správa je, že odstránenie machu zo strechy nie je náročný proces.

Ako odstrániť mach na streche?

K dispozícií je viacero riešení, ako zbaviť vašu strechu machu. Najjednoduchšie a finančne najdostupnejšie riešenie je odstránenie machu tlakovým vodným prúdom. Toto riešenie však nie je vhodné pre každú strešnú krytinu. Ak chcete, aby vaša strecha dlhodobo odolávala prítomnosti machu, vyskúšajte postrek v podobe slabšieho roztoku modrej skalice (síranu meďnatého). Odolnosť strechy voči machu môže pomôcť zvýšiť aj hasené vápno. Samozrejme, existuje viacero chemických prípravkoch určených práve na tento účel. Dbajte na to, v akom ročnom období a počasí aplikujete vybranú formu odstránenia machu na vašu strechu.

Dbajte na bezpečnosť

Nie je hanba nechať odstránenie machu zo strechy na odborníka. Predsalen, myslíte na vlastnú bezpečnosť a zvýšené riziko úrazu. Skúsený odborník si s machom hravo poradí. Ak sa rozhodnete vziať odstránenie machu z vašej strechy do svojich rúk, podrobne si naštudujte postup odstránenia, nepodceňte vlastnú bezpečnosť, vyberte si správnu obuv a vezmite si niekoho na pomoc.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.