sipkaspatVšetky články
dátum a čas 8. február 2018
kategória Strechy

Financovanie rekonštrukcie strechy

Investícia do rekonštrukcie strechy sa pohybuje v niekoľkých tisícoch eur, podľa veľkosti strechy a rozsahu úprav. Je možné, že vám úspory nebudú stačiť a na rekonštrukciu strechy si budete musieť požičať. V súčasnosti sa banky predbiehajú s ponukou pôžičiek na kúpu či opravu vlastného bývania. Je potrebné upozorniť, že nie každý úver je vhodný na financovanie strechy.

Financovanie strechy pri rekonštrukcii

Skôr, ako sa rozhodnete zájsť do banky, aby ste získali vhodnú pôžičku na financovanie strechy, mali by ste vedieť, koľko vás oprava či výmena strechy vlastne bude stáť. Výška investičného zámeru je prvým dôležitým kritériom pri výbere vhodného úveru. Druhým je ručenie. Ak môžete dať banke do zálohy rodinný dom či byt, úver dostanete výhodnejšie.

Hypotéka vs. spotrebný úver

Hypotekárny úver je oproti ostatným možnostiam, ako získať peniaze, výhodný svojou cenou. Nižšia cena úveru má nevýhody. Hypotéka ich má niekoľko. V prvom rade je to založenie nehnuteľnosti v prospech banky, inak hypotekárny úver nedostanete. V druhom rade sú to poplatky ako napríklad poplatok za znalca, ktorý vypracuje znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť a poplatok za poistenie nehnuteľnosti. Výhodou hypotéky je nízka úroková sadzba a veľká variabilnosť splátok. Výšku splátok, či dobu splatnosti si môžete určiť podľa výšky príjmov. Pri kratšej splatnosti rodina platí vyššiu splátku, ale úver prepláca menej. Pri dlhšej splatnosti splátka tak nezaťažuje rodinný rozpočet.

Nehnuteľnosť v prospech banky

Ručiť nehnuteľnosťou nie je ochotný každý. Ak sa za úver nechcete zaručiť strechou nad hlavou, máte aj inú možnosť. Vybrať si môžete z dvoch druhov spotrebného úveru – účelového a bezúčelového. Pri účelovom úvere musíte peniaze použiť presne na ten účel, na ktorom ste sa s bankou dohodli, v tomto prípade na rekonštrukciu strechy. Banke o tom musíte predložiť potvrdenia a doklady. Pri bezúčelovom úvere banka po splnení podmienok a schválení úveru vyplatí peniaze priamo na účet. Klient ich môže použiť na čokoľvek, napríklad aj na nové auto.

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.