sipkaspatVšetky články
dátum a čas 8. február 2018
kategória Strechy

Demontáž strechy

Ešte predtým, ako sa budeme tešiť z novej strechy nad hlavou, je potrebné rozlúčiť sa s tou starou. Demontáž strechy môže vyzerať ako jednoduchá záležitosť. Ak sa však vykonáva neodborne, bez profesionálneho dohľadu, môže narobiť nemalé škody na nehnuteľnosti.

Rekonštrukcia strechy

Pri rekonštrukcii sa pri väčšine plochých striech nevyžaduje odstránenie starého súvrstvia materiálov a stačí, ak sa strecha preizoluje nanovo so zachovaním pôvodnej hydroizolácie. Ak v prípade, že do strešnej skladby dlhý čas zatekalo, pre funkčnosť strechy je potrebné aj jej vysušenie. V tomto prípade už často dochádza k potrebe likvidácie pôvodnej izolácie. V dokonalom prípade ide o zdravotne bezchybné materiály, no vo väčšine prípadov boli na strechách používané asfaltové pásy, ktoré obsahujú azbest.


Odstránenie azbestu

Azbest je technické označenie skupiny šiestich jemne vláknitých silikátových minerálov. Likvidácia azbestu je nevyhnutná hlavne kvôli vplyvu tohto materiálu na ľudské zdravie. Jeho typickou vlastnosťou je nehorľavosť a čiastočná žiaruvzdornosť. Azbest je pevný a ohybný. Je tiež zlým tepelným vodičom. Práve likvidácia azbestových materiálov je veľmi prísne legislatívne upravená a môže ju vykonať len certifikovaná firma. V takýchto prípadoch je vždy potrebné vykonať dôkladnú obhliadku objektu, pretože v minulosti sa pri opravách staré pásy len prelepili novými pásmi. Vďaka tomuto spôsobu často vznikala hrubá vrstva, ktorá mala aj niekoľko centimetrov.

 

Demontáž strechy, ktorá neobsahuje azbest

V prípade, že ide o odstránenie strechy, ktorá je skonštruovaná z prírodných materiálov, je demontáž strechy veľmi jednoduchá. Odpad odvážame priamo do zberných surovín.

Čo s odkrytou strechou?

Odstránenie starého strešného plášťa, ktoré si vyžaduje aj vysušenie skladby, by sa malo vykonávať vždy v lete, pretože práve v lete môže strecha rýchlo preschnúť a existuje tu minimálne riziko dažďa. Vysušenie strechy môže trvať niekoľko dní, aj napriek slnečnému počasiu a vysokým teplotám. V noci je strechu potrebné prikryť poistnou izoláciou, veľkorozmernými plachtami z polyetylénu. Hneď ako skladba preschne, je potrebné strechu zaizolovať opäť, aby obyvatelia domu boli pred zrážkovou vodou znova chránení. Pri náhlom daždi by neprofesionálna výmena strešného plášťa mohla spôsobiť na majetku nemalé škody.

 

Chcete vidieť viac? Pozrite si výber z našej práce, alebo nás rovno kontaktujte.